сряда, декември 04, 2024

КИРИЛ ГРИГОРОВ (ПЪРЛИЧЕВ) / СРЪБСКИЯТ РЕЖИМ И РЕВОЛЮЦИОННАТА БОРБА В МАКЕДОНИЯ (1912-1915 ГОДИНА) / ПРИЛОЖЕНИЯ - VIII

До тук, който е следил този блог, знае, че публикувахме книгата на Кирил Григоров Пърличев, син на нашия именит възрожденец Григор Пърличев и деец на македонското освободително движение, „Сръбските жестокости в Македония (1912-1915)“. Цялата публикация може да видите ТУК.

Това е обаче част от по-голямата книга на Кирил Пърличев „Сръбският режим и революционната борба в Македония (1912-1915 година), която започваме да публикуваме от днес след превръщането на наличния PDF файл с ABBYY FineReader 15 в текст и редактирането на текста от стария правопис към съвременния.

ДО ТУК: ПРЕДГОВОР

ГЛАВА ПЪРВА: 1. Хуриета и балканската война от 1912 година; 2. Българските революционни чети — партизански отряди в помощ на съюзнишките сръбски войски против турците; 3. След привършване на военните действия и настаняването им в Македония сърбите неприязнено се отнасят спрямо българското население; 4. Населението реагира още от първия ден. Изложения до българското правителство и българския цар; 5. Междусъюзнишката война и последствията ѝ: открито преследване на всичко българско — език, училища, черкви, учители, свещеници, владици, граждани, селяни; биене, затвор, заточение, конкретни случаи.

ГЛАВА ВТОРА: 1. Въстаническо движение в Дебър — Струга — Охрид.; 2. 3. 4. Прогонване на сръбскитe войски и установяване българска революционна власт. Фронтът на въстаническите боеви сили. Водителитe на въстанието.; 5. Изстъпления на сърбите при потушаване на въстанието.; 6. Нови преследвания, гонения и убийства - сега в невъстанали градове и околии..

ГЛАВА ТРЕТА: 1. Подновяване преустановената от турско време революционна борба. Тайни групи по градове и села; куриери, поща; избягване в гората, формени чети, селските общински кметове и общински управления в услуга на нелегалните борци.; 2. Сражения между четите и сръбските войскови части.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА: 1. Динамитни атентати: железопътния мост на река Тополка и оня на Демир Капия.; 2. Голямото нападение при Валандово и Удово.

ГЛАВА ПЕТА: 1. Първите набори в Македония.; 2. Отказа на македонските новобранци да дадат клетва за вярност на крал Петра.

ГЛАВА ШЕСТА: 1. Войната със Сърбия от 1915 г.; 2. Отстъплението на сърбите от Македония. Възторгът на българите от Македония при посрещането на освободителните български войски.

ПРИЛОЖЕНИЯ: 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7

КИРИЛ ГРИГОРОВ (ПЪРЛИЧЕВ) / "СРЪБСКИЯТ РЕЖИМ И РЕВОЛЮЦИОННАТА БОРБА В МАКЕДОНИЯ (1912-1915 ГОДИНА)" В БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ

ПРИЛОЖЕНИЯ

(Следва)

вторник, декември 03, 2024

ВЛАДИМИР НАБОКОВ / ЛЕКЦИИ ПО ЗАПАДНА ЛИТЕРАТУРА / ФРАНЦ КАФКА – “ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ - 4

Превод от : ChatGPT

Редактор: Павел Николов

ДО ТУК:

ВЛАДИМИР НАБОКОВ / ЛЕКЦИИ ПО РУСКА ЛИТЕРАТУРА

ЛЕКЦИИ ПО ЗАПАДНА ЛИТЕРАТУРА

ДЖЕЙН ОСТИН: “МЕНСФИЙЛД ПАРК“1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13.

ЧАРЛЗ ДИКЕНС: “СТУДЕНИЯТ ДОМ“ - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30,

ГЮСТАВ ФЛОБЕР: “МАДАМ БОВАРИ“ - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19

РОБЪРТ ЛУИС СТИВЪНСЪН: “СТРАННАТА ИСТОРИЯ НА ДОКТОР ДЖЕКИЛ И ГОСПОДИН ХАЙД“ - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

МАРСЕЛ ПРУСТ: “НА ПЪТ КЪМ СУАН“ - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

ФРАНЦ КАФКА: “ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ - 1, 2; 3

„ЛЕКЦИИ ПО ЗАПАДНА ЛИТЕРАТУРА“ В „БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ“

ЧАСТ ПЪРВА

(продължение)

Сцена VI. Страхувайки се от уволнение, Грегор се опитва да успокои прокуриста. „— Е — рече Грегор, като отлично съзнаваше, че единствен той е запазил самообладание, — веднага ще се облека, ще опаковам мострите и ще замина. Искате ли, искате ли да замина? Е, господин прокурист, виждате, че не съм твърдоглав и обичам работата; пътуването е изнурително, ала не бих могъл да живея, ако не пътувам. Но къде тръгнахте, господин прокурист? Във фирмата ли отивате? Да? Ще доложите ли за всичко, както си е? Човек може за момент да е неработоспособен, но тъкмо това е подходящият миг да си припомним предишните успехи и съобразим, че по-късно, когато се отстрани пречката, той положително ще заработи дваж по-усърдно и съсредоточено“. Но прокуристът в ужас и като в транс отстъпва към стълбите. Грегор се устремява след него - великолепен детайл – на задните си крака, „но търсейки опора, с тих вик падна върху многото си крачка. И в същия миг, за пръв път тази сутрин, той усети телесно задоволство; крачката бяха стъпили на твърда почва и той с радост установи, че го слушат напълно, дори се стремяха да го понесат накъдето той пожелае; и Грегор вече вярваше, че скоро ще настъпи окончателното избавление от всички страдания“. Майката скача и се отдръпва назад, събаря каната за кафе от масата; горещото кафе се лее на килима.

„— Мамо, мамо! — промълви Грегор и вдигна очи към нея.

За миг той съвсем забрави за прокуриста; затова пък при гледката на изтичащото кафе не можа да се стърпи и няколко пъти напразно раззина челюсти. Като видя това, майката наново закрещя...“ Грегор, като си спомня за прокуриста, „ втурна се, за да може със сигурност да го застигне; прокуристът навярно предугаждаше това, защото запрескача по няколко стъпала наведнъж и изчезна. Все пак успя да извика тъй, че цялото стълбище заехтя:

— Пфу!“

Сцена VII. Бащата вкарва грубо Грегор обратно в стаята, тропайки с крака и едновременно размахвайки бастун и вестник. Грегор не може да се промъкне през отвора на вратата, но тъй като бащата продължава настъплението, той не оставя своите опити и засяда. „Едната страна на тялото му се повдигна, то се просна косо в отвора, единият му хълбок бе съвсем ожулен, по бялата врата останаха грозни петна; скоро той се заклещи тъй здраво, че сам не би могъл повече да помръдне, крачката от едната страна висяха, треперещи, високо във въздуха, от другата пък бяха притиснати болезнено към пода — тогава бащата му нанесе отзад сега вече наистина спасителен як ритник и Грегор, облян в кръв, влетя далеч в стаята си. Вратата бе затръшната с бастуна и най-сетне настъпи тишина“.

(Следва)

понеделник, декември 02, 2024

ЛЕОНИД РАБИЧЕВ / „ВОЙНАТА ЩЕ ОПРАВДАЕ ВСИЧКО“ / Глава 4. ЦЕНТРАЛНИЯТ ФРОНТ

ПРЕВЕЛ ОТ РУСКИ: ChatGPT

РЕДАКТИРАЛ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ

ДО ТУК

ОТ АВТОРА. ГЛАВА 1. МОСКВА-БИКОВО. НАЧАЛО НА ВОЙНАТА

Глава 2. ЕВАКУАЦИЯ - 1; 2

Глава 3. ВОЕННО-УЧЕБНИ МИТАРСТВА - 1; 2; 3

"ВОЙНАТА ЩЕ ОПРАВДАЕ ВСИЧКО" в "БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ"

Глава 4. ЦЕНТРАЛНИЯТ ФРОНТ

Това бяха дни на възторг и ентусиазъм.

Още преди половин година спряха да ни подстригват до голо, всички се сдобиха с прически. Получихме офицерски шапки и полушубки, даваха ни пари. Отидох на бръснар.

На 20 ноември пристигна приемна комисия от Москва.

На 21 ноември окончателно издържах всички изпити и получих само отлични оценки.

На 22 ноември вечерта бихме старшината.

Метнахме на главата му една плащ-палатка, удряхме го не твърде силно, но достатъчно и безшумно. Когато след половин час старшината се появи, всички лежаха по леглата си. Синина под окото, от носа му капеше кръв. Обикаляше стаята, надникваше в очите на всички. Агресивността му беше изчезнала като с магическа пръчка. Жал ми беше да го гледам, особено защото, за разлика от всички курсанти във взвода, получи звание не лейтенант, а младши лейтенант — познаваше слабо теоретичните предмети, не ходеше на занятия.

Трудно е да се опише какво щастие изпитвахме всички. Утре, през Уфа, влакът щеше да ни отведе в Москва, а оттам — на фронта. Една от най-тежките страници в живота ни оставаше зад нас.

Полугладното съществуване, изпълнено с физически натоварвания, беше оставило у повечето курсанти, както и у мене, дълбоки гнойни рани по краката. Но болката и неудобството от тях не можеха да се сравнят с дните на химическа подготовка и тактика, с трудното ставане сутрин, с непоносимата тежест на физическата работа, свързана с безкрайните наряди през първите месеци.

Предстояха опасности, рани, а може би и смърт в името на Родината, но подобно нещо повече никога нямаше да преживеем. Щастие е, че всичко това бе вече зад гърба ни.

Скърцаха спирачките на вагоните, а зад прозорците се разстилаше безкрайната Русия.

В Москва ни посрещнаха офицери от резерва на щаба. Закараха ни с автобуси в спаските казарми на улица „Садовая“, близо до болницата „Склифосовски“.

На около километър и половина от казармите беше моят дом, където живееха баща ми и майка ми. Но не ми позволиха да се обадя у дома, затова се реших на поредната отчаяна постъпка. Уговорих се с часовия на портала, че ще се върна след час и половина, прекосих улица „Садовая“ и, без документи, през свързани дворове и криви улички, избягвайки военните патрули на всеки ъгъл, стигнах до жилището ни на булевард „Покровски“.

Майка ми беше у дома и примря от радост.

Баща ми беше на работа.

В жилището беше студено. Обясних къде съм настанен и уговорих среща с родителите си пред портала на казармите в осем часа вечерта.

След четиридесет минути бях вече в казармата. На сутринта получих документи и направление за Централния фронт, адресирано до началника на свързочниците в щаба на 31-ва армия.

От цялото ни училище такива документи получи само още един курсант от моя взвод – Олег Корнев.

На касата на Киевската гара, ако не се лъжа, ни дадоха безплатни билети – първо до Наро-Фоминск, а след това през Москва до Вязма.

Успях да уведомя баща си за часа на заминаване.

Вагонът беше червен, товарен, с двуетажни нарове вътре и беше претъпкан с войници и офицери, заминаващи за фронта.

Олег се настани на един долен нар, а аз успях да се покатеря на горния и се оказах лице в лице притиснат до една миловидна девойка – санитарен инструктор.

Имаше нещо мъчително.

Баща ми стоеше на перона, но така и не го видях, а девойката дишаше срещу мене и дишането ѝ ме вълнуваше.

Отначало несъзнателно, а после страстно започнахме да се целуваме безкрайно. Едната ми ръка беше притисната, не можех да се обърна или да се отдръпна. Шепнешком, задъхани, си говорехме, че може би това е пръст на съдбата. Но при слизането, на около 15 километра от фронтовата линия, се загубихме завинаги в тълпата. Дори и с Олег не успях да се видя отново.

Всеки от нас стигна до щаба на 31-ва армия в село Чунегово, близо до град Зубцов, поотделно.

Преди около двадесет години събрах в моята творческа работилница осем от бившите си свързочници, които живееха в Москва. Пихме водка и си спомняхме миналото.

– Жалко, Жуков не дойде – каза Марков.

– Какво говориш? – възрази Денисов. – Аз Жуков го погребах край Орша.

– Така ли? – отвърна Марков. – Аз пък го изпратих от Унгария за Москва след войната.

– Спомняш ли си форсирането на Неман?

– Не.

– А Голдап?

– Не.

– А Ирка Михеева?

– Че как, аз с нея...

– А Вера Семьонова?

– Че как, аз с нея...

– А аз с Танка Петрова...

– Къде?

Мълчание.

– В Любавичи? В Сувалки? В Левенберг?

Помнеха имената на жените, които са любили, и на приятелите, които са погребали, но всичко останало се беше объркало в паметта им – с кого, кога, къде. Разказите на всеки се разминаваха с преживяванията на другия, а за всяко събитие имаше различни версии, които взаимно се изключваха.

Аз вече мислех за мемоари, но не намирах потвърждение на това, в което се съмнявах, нито разбиране. Това, което ги разсмиваше, мене ме потапяше в униние.

Вязма. Руини. Два часа се лутах из бившия град, докато най-накрая с помощта на случайна кола стигнах до щаба на армията.

Завършил училище, лейтенант. Зная устава на караулната служба наизуст. Между другото, преди половин година за грубото му нарушение получих три дена арест.

Ето какво се случи. През нощта стоях с винтовката на пост при входа на складовото помещение на училището. До смяната на караула оставаше около час и половина. Изведнъж чух стъпки, а после на двадесетина метра забелязах силует на човек. Извиках според устава:

– Стой! Кой идва?

Но силуетът не отговаряше и се приближаваше. Оставаха десетина метра. Извиках:

– Стой! Ще стрелям! Легни!

Вдигнах винтовката, щракнах затвора, но той продължи да идва към мене, без да отговори. Оставаха три крачки. Пръстът ми беше на спусъка. Реших да стрелям във въздуха, но не го направих. Изведнъж разпознах командира на взвода.

Докладвах:

– Другарю лейтенант! На пост номер три курсант Рабичев.

Той ми изтръгна винтовката от ръцете и каза:

– Защо не стреля? Три дни арест.

– Другарю лейтенант, познах ви!

– Трябваше да стреляш. Три дни.

И вдигна тревога. Извика командира на караула. Смени ме на поста Олег Корнев, свалих колана си и тръгнах към ареста.

Това беше преди половин година.

А сега – блиндаж. На входа на пост е един младши сержант, но вместо да стои според устава, седи върху празен сандък от гранати. Винтовката е на коленете му, а той насипва махорка върху парче вестник и си свива цигара. Аз съм потресен, случващото се не ми се побира в ума и викам:

– Стани!

Той обаче се усмихва с цигарата в устата и започва да секне огън. В края на 1942 г. на фронта все още нямаше кибрит. Вместо това използваха примитивно устройство от времето на каменната ера – два кремъка и тлеещо въже. (Изскача искра, въжето започва да тлее, цигарата се запалва, от носа излиза струя дим.)

Аз червенея и бледнея от яд и отново викам с хриплив глас:

– Стани!

А младши сержантът през зъби отговаря:

– Я върви на майната си!

Не зная как да постъпя по-нататък. Навеждам се и по стълбичката се спускам в блиндажа. Няма никого, маси с телефони, документи, две сплескани гилзи от снаряди с горящи фитили. Сядам на пейката.

Вдигам слушалката на един от телефоните. Дрезгав глас:

– На майка ти да го туря и т. н., и т.н

Затварям. Телефонът звъни. Вдигам пак – същият глас, но вече напълно побеснял. Затварям отново. Звъни пак – вдигам:

– Кой се обажда? – същият глас, но още по-обогатен с псувни.

Отговарям:

– Лейтенант Рабичев, пристигнал от резерва на разпореждане на свързочния началник в армията.

– Лейтенант Рабичев? Десет денонощия арест, докладвай на свързочния началник! – И затваря телефона.

Влиза един майор. Докладвам:

– Лейтенант Рабичев… и след това разказвам за псувните в телефонната слушалка и за десетте денонощия арест.

Майорът се смее:

– Не ви е провървяло. Звънял е генералът, началникът на щаба на армията, а вие сте затваряли телефона. Добре, няма проблеми, капитан Молдаванов ще бъде тук след два часа, а междувременно има една задача. Трябва да донесете едни карти от топографския отдел на армията. Ето, вземете пълномощното.

(Следва)

неделя, декември 01, 2024

АЛЕКСАНДР НЕВЗОРОВ / „ПРОИЗХОД НА ГЕНИАЛНОСТТА И ФАШИЗМА“ / Глава XIV ПТИЧИТЕ ПРАВА НА РАЗУМА

ПРЕВЕЛ ОТ РУСКИ: ​​Microsoft Copilot

РЕДАКТИРАЛ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ

ДО ТУК:

"ПРЕДИСЛОВИЕ": 1; 2; 3; 4

Глава I МОЗЪКЪТ НА ИСУС И МОЗЪКЪТ НА САТАНАТА

Глава II ПОЖАР В ТЕАТЪРА НА УСЛОВНИТЕ РЕФЛЕКСИ

Глава III ЗАДНИК-2

Глава IV ДЕЦА НА УЖАСА, ВНУЦИ НА КОШМАРА

Глава V МЪРШОЯД – ТОВА ЗВУЧИ ГОРДО

Глава VI ДИАМАНТЕНАТА ТУХЛА

Глава VII ИЗОБРЕТЯВАНЕ НА ЛЮБОВТА

Глава VIII КАМЪК В ЛАПАТА

Глава IХ ДЕНЯТ НА ИЗГУБЕНАТА ОПАШКА

Глава Х ГЕНЕРАТОР НА ГЛУПОСТТА

Глава XI ПЛАНЕТАТА НА ТЪПИТЕ

Глава XII ЧЕРНАТА КОМЕДИЯ НА МОЗЪЧНИТЕ ПОЛУКЪЛБА

Глава XIII НАХЛУВАНЕ НА РАЗУМА

"ПРОИЗХОД НА ГЕНИАЛНОСТТА И ФАШИЗМА" в "БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ"

Глава XIV

ПТИЧИТЕ ПРАВА НА РАЗУМА

О да, докато адаптира разума в черепите на човечеството, еволюцията трябвало да се извърта и да хитрува.

За да освободи определени неврони за създаването на съдбоносния коктейл, еволюцията лишила човека от способността да движи ушите си. Също така от способността да чува ултразвук и да усеща сложни миризми. Тези способности били отстранени.

Размяната на движението на ушите за Библията и за института на брака било, без съмнение, грешно решение.

Но това станало ясно по-късно, когато експериментът вече излязъл извън контрол.

Нещо от коктейла успяло да се събере и в структурите под мозъчната кора. Вярно, съвсем малко.

Но и разумът ограничил апетитите си. Той се съгласил да се задоволи с остатъчните импулси и някои връзки в мозъчната кора.

Строго погледнато, разумът станал по-скоро ефект, отколкото фиксирано свойство.

Домът на мозъка се изграждал от еволюцията не за да направи корекции в таблиците на Птолемей или да си сложи презерватив. Той не бил създаден за разсъдък, мислене, интелект и т. н. И, разбира се, без никакво съобразяване с техните интереси.

Точно поради тази причина човешкият разум е толкова крехък и зависим от всякакви колебания на физиологията.

Болката, емоциите, сънят, алкохолът го подчиняват веднага. И могат да го увредят или просто да го изключат.

Поради тази причина разумът не се наследява и всеки нов човек трябва да бъде приучен да ходи на тоалетна.

Тоалетната, както и друга "памет на поколенията", може да се утвърди само в стабилна мозъчна структура. А при ефект такава възможност е изключена.

Свой адрес на разума в мозъчните извивки така и не се появил. Всяка секреция на панкреатичен сок има постоянен адрес, а той – не.

Въпреки това, мозъкът се оказал достатъчно голям, за да осигури разума с откъслечни връзки и разпръснати неврони. Разбира се, по принципа на "остатъчното финансиране".

Ще отбележим и още един важен момент.

Загубата на всякакви глобални функции превръща винаги мозъчните полукълба в каша.

Особено тежко увреждат мозъка такива популярни беди като "алцхаймер" и "паркинсон".

Тези болести разрушават бързо многобройни функции: от фината моторика до задържането на урината. Мозъчните гънки изтъняват и се разпадат. Оголва се дъното на браздите.

Всичко е логично.

Ако изчезне функцията – свива се и частта от мозъка, която я обслужва. Това се нарича – атрофия. Тя е неизбежна.

Ако животното загуби обонянието си – тогава и булбусите (обонятелните луковици) на мозъка – се свиват и смаляват.

Ако е свършено с очите, зрителният нерв става тънък, а хиазмата – жалка и толкова неясна, че е трудно да се открие.

И само липсата на "умствена дейност" по никакъв начин не влияе нито на архитектурата, нито на физиологията, нито на цвета на мозъка.

Няма дори намек не само за атрофия, но дори и за лека дистрофия. В мозъка не се случват никакви промени.

Мозъкът остава плътен, подреден и сияе, сякаш нищо не се е случило.

Именно такива сияещи мозъчни полукълба носели ергастерите, еректусите и други чудо богатири от плейстоцена, които нямали понятие нито за интеграли, нито за долни гащи.

Същата тази бравурна кондиция на мозъка радва анатомите и съвременните "мауглеоиди", израснали без контакт с хората и способни само да мастурбират и да хапят.

Така че да се предявяват претенции към мозъка за неговата "умствена" слабост е поредната глупост.

Той не е поемал никакви задължения. Мозъкът просто прави услуга, предоставяйки остатъците от своите потенциали за интелектуални забавления.

И започнал последният акт на мозъчната комедия.

С течение на времето мозъкът се превърнал в хранилка за всякакви научни дребосъци.

Но в един прекрасен момент дребосъците забравили да заключат вратата. И там веднага се промъкнала културата.

И тогава тя се заела да анализира да и възхвалява съдържанието на човешкия череп. В своя обичаен стил. Тоест шумно, неграмотно и без никаква връзка с реалността.

С течение на времето културата изтласкала плахите учени вън и обявила себе си за най-добрия приятел на мозъка. И за негов единствен познавач.

Всичко можела да се оправи, но, за съжаление, самият мозък разбрал за кривенето на културата.

И тогава започнало най-забавното. Настъпил цирк.

Един липиден работяга цял живот регулира уринирането и повръщането си. Събужда ерекцията си. Честно работе за произвеждането на пот. Труди се за черните физиологични веща, знае своето място и дори не помисля за друга роля.

И изведнъж мозъкът разбрал, че всъщност той не е скромен работник, а "принц, мислител и непостижима тайна". А когато е малко глуповат, веднага ще повярва на това.

Да, наистина, по волята на културата, която умее да лъже за всичко, мозъкът получил лаври, които нямат нищо общо с него.

От него се получил отличен пореден идол.

В упоението никой не обърнал внимание на това, че този мозък може да бъде измамен дори от индийски филм, карайки човека да плаче или да ликува.

С други думи, мозъкът, който трябвало да се срамува – бил въздигнат в ранг на непостижимо съкровище и в "главната тайна на вселената". Отровените от културата представи въздигнали случайния нефиксиран ефект в главната като основна задача на мозъка.

О да. Ние се увлякохме.

Но е време да се върнем към загадката на слепия урод и неговия шедьовър.

Сенките на великите физиолози вият като сирени за въздушна тревога. Те предупреждават за приближаването към границата на страшната тема.

Наистина. Ситуацията, на пръв поглед, е конфузна.

Напомням, че парадоксът се състои в поразителното несъответствие между възможностите на твореца и резултата от творението.

И така.

Има немощен мозък.

И има негов продукт. Тоест създадената от него цивилизация. Тя се счита за велика.

Кой я счита за такава? Кой е този експерт, дал толкова висока оценка?

Да, все същият мозък, чиито възможности са крайно ограничени.

Но други експерти просто няма. Академичната наука е плът от плътта на този орган. Тя нервно мълчи, притисната до крачетата (педункулусите) на родителя.

Кръгът бавно се затваря.

Ситуацията би била безизходна, но, за щастие, съществуват пияни копачи на земята и техните методи за познание на света.

Въпросът е, че копачът на земята не винаги може да си спомни какво точно е изкопал в алкохолното си помрачение.

Той знае със сигурност, че е "копал нещо". Но не помни – какво точно и къде точно.

А сметката трябва да изглежда правдоподобна. И тогава влиза в действие първият закон на пияния копач на земята.

Той гласи:

"Най-добрият начин за определяне на мащаба на изкопа е оглед на инструмента, с който е извършен. Ако е направен със градинска лопатка, изкопът със сигурност не е Марианската падина или Суецкия канал."

Тази методика се вписва отлично за решението на нашия въпрос. Законът поставя всичко на мястото си.

Като опознаем и огледаме основния инструмент за създаване на цивилизацията, сме обречени да заключим:

Тази великолепна цивилизация, създадена от слаб мозък, най-вероятно не е нито великолепна, нито цивилизация.

А всички възторзи са породени от това, че никой никога не е виждал истинска цивилизация.

Но!

От това не трябва да се прави трагедия.

Фактът трябва да бъде приет спокойно, с достойнство. Така или иначе, на човечеството явно не му е писано да разбере как изглежда една наистина развита цивилизация.

Така че няма нужда да се притеснявате. Човекът завинаги ще остане в самодоволно неведение.

Жалкият мозък ще осигури и тази жалка радост.

(Следва)