Преди известно време публикувах в блога си и в моята интернет библиотека няколко документа, свързани с Васил Левски, както и всичките негови писма, които успях да намеря.
Сега продължавам с документите, отнасящи се до разследването от турските власти на Апостола и неговите сподвижници след обира на пощата в прохода Арабаконак (днес - Витиня), осъществен от Димитър Общи и негови другари.
Документите, както и бележките към тях, са представени според книгата "Васил Левски и неговите сподвижници пред турския съд (документи из турските архиви)", София, 1952 г.
Павел Николов
(ПРОДЪЛЖЕНИЕ ОТ ТУК)
62
Разпит на Стоян Пандура
[Продължение] [1]
– Кога ходихте у Цветка ханджията, откога се срещате с него и как устроихте тая работа?
– Бяхме излезли по други кражби. Оставих другарите си в балкана и отидох в хана на Цветка ханджията. Там ме видяха Цветко, Кольо [2] от Правец и Велчо касапина от Орхание. И те знаеха, и то от преди един месец, за намерението да извършим обир и щяха да ни станат ятаци. Те ми казаха: „Не отивайте по други обири, от Орхание ще тръгне хазната, нападнете нея!“ И ние, съобразявайки се с думите на Цветка ханджията, Велча и Коля, се отказахме да отиваме по други кражби, а нападнахме хазната.
– Кой организира твоите другари?
– Аз, Тодор и Лечо [3], ние тримата се сговорихме. В началото ние организирахме другарите, излязохме с намерение да вършим обири.
– Като излязохте от Тетевен, тук ли дойдохте или останахте цял месец в гората?
– Не, не останахме в гората. Ние излязохме от Тетевен с намерение да вършим кражби и отидохме право в хана. Понеже Цветко, Велчо и Кольо бяха подготвили тая работа [обира на хазната] и ако извършим друга кражба, ще се вдигне шум и ще се разкрие, ние се върнахме обратно в Тетевен. После Цветко ни изпрати чрез Коля от Правец известие: „Да дойдат, че хазната ще потегли.“ На основание на това ние отидохме и нападнахме хазната.
– На това ваше съвещание беше ли Васил бояджията [4]?
– На Васила аз ни дума не казах, пък и не го видях. Ако Велчо му е казал, не знам. Защо да му ядем правото. Тая работа извърших аз и затова ще понеса наказанието си. Защо да намесвам Васила?
– Ела тук да се подпишеш!
– Да се подпиша.
[Знак за отпечатък от пръст на]: Стоян пандура
Разпит на Велча при очна ставка със Стояна
– Хей, Велчо, тая приказка не излезе тъй, както каза. Стоян разправя, че ти и Цветко сте били главните организатори.
– Не съм организатор. Организатор е Васил. Васил дойде при мен и ми каза: „Стоян те вика в Цветковия хан, иди, виж защо те вика!“ И ето, аз намерих Стояна да се храни в мазето на Цветковия хан. Той ми каза: „Ще отидем да нападнем хазната. Донеси ни хляб на еди-кое си място!“ И аз занесох хляб. Запитайте самия него. След като занесох хляба, участвах ли в работата, нападнах ли хазната?
– Колко гроша ти дадоха, за да занесеш хляб? Каква част ти отделиха от парите на хазната?
– Два пъти Васил ми даде по три гроша, за да купя хляб. Повече нито пара не ми даде, а ми каза: „Ще дадем и на теб дял от парите, които ще вземем от хазната.“ Поради това влязох и аз в тая работа. Полакомих се поради туй, че съм беден.
– Цветко ханджията знае ли за тая работа?
– Когато приказвах със Стояна, ето, да го кажа в очите му, Цветко не беше там. Не ми е известно дали той е знаел.
– Елате, подпишете се тук!
[Подписал]: Велчо Шунтов от Орхание
[Знак за отпечатък от пръст на]: Стоян пандура от Тетевен
Разпит на Васила при очна ставка със Стояна и Велча
– Василе, разпитахме Велча. Организирайки работата, ти си го изпратил в хана на Цветка, за да се срещне със Стояна. Кажи право как го изпрати и как Цветко узна за работата?
– Аз се връщах от хана на Цветка в града. Стоян ми каза: „Отиваш в града, изпрати тук Велча, имам да приказвам с него.“ И аз, като влязох в града, изпратих Велча. Не ми е известно дали Цветко знаеше или не.
– Стоян твърди: „Васила изобщо не съм виждал.“ Защо ти казваш, че изпратил чрез тебе известие? Както вече от няколко дни насам ни лъга, и това всичко е лъжа. Кажи самата истина! Няма друг изход, освен да казваш истината!
– Сутринта станах от хана на Цветка и тъкмо исках да се кача на коня, дойде Стоян и ми каза: „Къде отиваш?“ Отговорих: „Отивам в града.“ Запитах го и аз от своя страна: „Откъде идваш, имаш ли другари?“ Отговори: „От Мечкарите [5], имам и един-двама другари.“ Казах му: „Какво ходиш тъй?“ А той отвърна: „Ти изпрати Велча, та той ще ти съобщи.“ И аз дойдох в града. Дадох коня на Велча и го изпратих.
– Казвай истината, стана що стана!
– Наш организатор е, ако трябва да се каже истината, касиерът в Орхание - Марин. [6] Велчо е до мен, да каже и той! И двамата знаем.
– Касиерът как организира тая работа?
– Когато Велчо занесе на хайдутите хляб, те му казали: „Кажи на касиера, когато ще изпраща парите, нека съобщи! Кажи и на Васила, и той да му каже! После ще съжалява. А ти се върни и ни съобщи!“
– Какво каза на касиера и той какво ти отговори?
– Аз отидох при касиера и му казах: „Кога потегли хазната, кажи ми, и аз ще съобщя на хайдутите.“ На това касиерът Марин ми отговори: „Велчо ми е известил кога хазната потегли, ще съобщя.“
– После съобщи ли той? Къде ти съобщи и какво ти каза?
– В петък сутринта Марин дойде в кафенето. Седнахме около мангала. И Велчо беше там. През вратата на кафенето влезе Марин и с глава даде знак по посока към балкана. Велчо, както седеше, скочи и отиде да съобщи на хайдутите.
– Колко гроша от тия пари, т.е. от задигнатите пари, се дадоха на касиера?
– Попитайте Велча, аз не знам дали му дадоха или не.
– Значи, касиерът е знаел, и той е истинският организатор, така ли е?
– Да, така е. Касиерът казваше на нас и ние съобщавахме на хайдутите. А в деня, в който хазната тръгна, той дойде в бившия мой хан, вече продаден, и даде знак, че е потеглила [7]. Тогава Велчо отиде да съобщи на хайдутите. Това е истината.
– Ще се подпишеш ли, че каза истината?
– Да, ще се подпиша.
[Подписал]: Васил бояджията
Нови въпроси към Велча
– В същност, значи, Марин касиерът е устроил тая работа, той е казал на вас. Тогава вече вие сте съобщили на хайдутите. Така говори Васил, истина ли е?
– Ние с Васила седяхме в хана. Там дойде касиерът. Беше петъчен ден сутринта. Той даде знак на Васила. Показа с глава пътя, а Васил каза на мен: „Върви, съобщи на хайдутите!“ И аз отидох и им съобщих. Това е истината.
– Това ли е цялата истина, а касиерът съучастник ли ви беше?
– Това е истината. Дойде в хана, даде знак на Васила и аз съобщих на хайдутите.
[Подписал]: Велчо Шунтов
Разпит на Тодор Кръстев, един от нападателите на хазната
– Как е името ти и името на баща ти, откъде си и с какво се занимаваш?
– Името ми е Тодор, а на баща ми – Кръстьо. Аз съм от Брезова махла, Тетевенските колиби. Занимавам се с овчарство.
– Ти заедно с хайдутите ли беше? Вие ли обрахте хазната? Колко души бяхте и как се казват другарите ти? Колко гроша ти дадоха като твой дял? Къде са парите? Кажи истината!
– Бях заедно с хайдутите при обира на хазната и аз съм от тях [8]. Ние обрахме хазната. Тук ме докара юзбашията Ахмед ага. Мен ми се паднаха като дял от парите 10240 гроша в сребърни меджидиета и 1000 гроша в ирмиличета [9]. Те бяха заровени в земята под едно дърво. Извади ги Ахмед ага и ето, той ги донесе. Другарите ми бяха 15 души. Един от тях съм аз, а другите: Стоян пандурът, Лечо ковачът, Генчо Михалев, Атанас, Въльо Станчев, преселник от Гложене, братът на Въля – Марин Станчев, Йото Генков, Павел Лалов, един-двама души от Крушидол, имената на които не си спомням, Марин Павлов и Димитър от Сърбия, който престоя една година тайно в къщата на хаджи Ивановия брат. Имаше и още двама души от Правец [10].
– Юзбашията Ахмед ага казва, че ти си знаял някои работи по тоя въпрос, че чорбаджиите събирали пари, за да ги пращат във Влашко, че от година насам тук имало един от Сърбия, чрез когото се изпращали парите; че дори и от тебе поискали парите, които си взел, за да ги изпратят на комитета. Кой ги поиска, кой дойде да ти каже, как стана, разправи истината!
– Мен ми съобщи оня от Сърбия сутринта по другаря ми Леча, когото заловихте, да пратя парите, че щял да ги изпраща на комитета. Аз не дадох парите.
– Коя сутрин ти съобщи той чрез Леча?
– Съобщи ми миналия петък през нощта, да му занеса парите в неделя вечерта.
– Лечо къде те намери в петък през нощта, за да ти каже?
– Нея вечер бях при овците. Лечо идва у дома и казва на децата: „Неделя вечерта да занесе парите на Димитра от Сърбия!“
– На кое от децата ти той каза това?
– На момичето ми Кола [?].
– Човекът, когото ти нарече „Димитър от Сърбия“, къдешен е и где живее?
– Ляга и става в хана на хаджи Ивана в Тетевен и в къщата на Дочо Мръвков.
– Отдавна ли тоя човек се върти в тоя край?
– От миналата коледа насам.
– Тоя човек като е от Сърбия, какво търси тук?
– Тоя човек е комита. От една година насам ходи по тая работа.
– Кои места обикаля по тая работа?
– Не само в Тетевен, той ходи и в околните села, в Орхание, в хана на ханджията Цветка в Правец и в Етрополе. Само че у кого отсяда и къде живее – не знам. Той обикаля тук всички околни села.
– От твоето показание, че тоя човек е комита, се подразбира, че той не върши сам тая работа. С кого има връзки?
– Тукашните хаджи Станьо, Марко Йончев, Марин Братанов, Пею Мръвков, брат му Дочо, Петко Милев. Знаят го всички първенци. Тоя Димитър от Сърбия е, който уби в Орхание попа [11].
– Откъде ти знаеш, че Димитър от Сърбия е убил попа?
– Когато отивахме да нападнем хазната, той ми разправи по пътя, че убил попа. Народът му заповядал.
– Чу ли и някой друг тия думи на Димитра от Сърбия?
– Знае другарят ми Стоян пандурът. Знаят отишлите с него да убият попа.
– С кого е отишъл да убие попа?
– С Леча, който беше заедно с мене при обира на хазната, и с другия ми другар – Генчо Михайлов. По този въпрос са ми говорили и другарите. Тогава повикаха и мен, но аз не отидох.
– Къде те намериха и кой те повика?
– Повика ме Цаньо [105], син на Генчо Михайлов.
– Къде те намери, за да ти каже?
– Намери ме в къщи и ми каза.
– Какво ти каза?
– Каза ми следното: „Хайде, ела, събират се в къщата на тетевенеца Станча [13].Попът ще отива в селото Извор, ще го убият от името на народа. Поне да го убием сега, че у него има пари, да вземем парите!“
– Тоя човек като ти каза така, какво му отговори?
– Рекох: „Такава работа не мога да сторя! Идете, аз не се меся.“
– Събралите се в Станчовата къща кои са били?
– Тетевенецът Лечо един, втори – Генчо, трети – Дако [14], четвърти – Въльо Станчев, Петър Вълев от Крушов дол и другарят ми Стоян пандурът. На мене Цаньо ми каза, че тия се били събрали.
– По каква причина искаха да убият попа?
– Попът чул, че тоя Димитър от Сърбия дошъл тук да събира комити и казал на чорбаджията [15]: „Откажете се от тая работа, иначе аз мога да съобщя на властта.“ За да не му дадат възможност за това, накараха Димитра да го убие.
– Откъде знаеш, че чорбаджията Петко Милев и хаджи Ивановите синове Станчо и Станьо са събирали пари и са купували дрехи и оръжие за комитета? Да нямаш и друг другар?
– Каза ми Димитър, от него разбрах.
– Знаеш ли друго нещо по въпроса за комитета? Влизат ли в него други чорбаджии? Как стои работата? Как събират парите?
– Хаджи Станьо, Марко Йончев и Дочо Мръвков, тия са с Димитра. Падне ли от някъде плячка, те ограбват парите и ги прибират за комитета.
– Откъде вдигаха плячка и събираха пари?
– Това сега не знам. Аз се много изморих. Моля, освободете ме!
– Кажи право, от Орхание кой е намесен по въпроса за хазната? По- сле,разкажи за комитета!
– В тая работа по-право влиза касиерът в Орхание [16]. Той и Димитър са организаторите. Друг от Орхание не знам. Касиерът е намесен.
– Признанието, което направи до тук, истина ли е и тъй ли е?
– Тъй е.
– Знаеш ли да пишеш?
– Да пиша не знам, а нямам и печат. Вие ме подпишете и аз ще ударя пръста си.
[Знак за отпечатък от пръст на]: Тодор Кръстев
(Следва)
**********
Ако Ви е харесала публикацията, цъкнете върху това малко бутонче:
БЕЛЕЖКИ
1. Оттук започва втората тетрадка с преписи от следствените протоколи на Орханийския окол. съд, който заседава вече в Тетевен, и то под председателството на Мазхар паша. Тетрадката е дефектна. Тя започва от страница 27 с продължение разпита на Стоян Костов Пандура от Тетевен и завършва на 74 страница по средата на разпита на Димитър Общи. След разпита на орханийци, главно на Божил и Велчо, и на Вълко Цолов от Правец, властта разполагала вече с достатъчно сведения ,за да сложи ръка и на останалите участници в смелото нападение, да залови и самия организатор на сбира на хазната, Димитър Общи. Следствените протоколи в тая втора тетрадка съдържат главно разпита на тетевенци. Тъкмо от показанията на тетевенци се разкрива политическият характер на извършеното „престъпление“ и се идва до разкриването на комитетите. За съжаление не може да се узнае колко души и кои са разпитаните преди Стоян Пандура, чиито показания са записани на липсващите 13 листа от протоколната тетрадка. Твърде вероятно е разпитите да се въртят все около Стоян Пандура и очни ставки с Божила, Велча и другите арестувани орханийци. В полза на това предположение говори обстоятелството, че в запазените следствени протоколи не липсва разпита на почти нито един от тетевенските дейци.
2. „Кольо“ е Никола Цвятков от Правец.
3. Тодор и Лечо са Тодор Кръстев Бръмбара и Лечо Николов Ковача.
4. Васил Бояджията е Васил Петров.
5. След думата „Мечкарите“ в турския текст идва дума „вер меди“ = „не даде“, която няма никаква връзка нито с предшестващото, нито със следващото изречение.
6. Марин е Марин Николов, касиер на окол. управление, а същевременно член на местния революционен комитет (П. Ценов, пос. съч., стр. 39).
7. Става въпрос за хана на Гавриил Брънчев, в който е имало кафене. В това кафене именно Марин съобщил на Велча, че хазната е потеглила.
8. С думите „и аз съм от тях“ е преведен турският израз „бян да кутта-и тарик им“ – „и аз съм хайдутин“. Конструкцията „кутта-и тарик“ е арабска и буквално преведена значи – пресичащи пътищата, т е. хайдути, които завардват шосетата и обират пътниците. Употребата на тези литературен арабски израз ни дава основание да заключим, че разследваният Тодор Кръстев е отговарял на български език и протоколистът, или по-право преводчик, е превеждал отговорите му на турски.
9. „Ирмилик“ е монета на стойност 20 пари. В турския текст думата погрешно е написана във формата „ярмилик“.
10. Тодор Бръмбара пръв издава пред съда имената на почти всички участници в сбира, включително и това на Димитър Общи. Нещо повече, от следващия въпрос на председателя на съда се вижда, че той пръв е издал на полицейската власт дейността на комитетите и ролята на Общи.
11. Започнал веднъж да издава, Тодор Кръстев отива докрай, като съобщава имената на почти всички по-видни комитетски дейци в Тетевен, а разкрива също така и тайната по убийството на дякон Паисий в Орхание. Затова прав е д-р П. Стоянов да твърди, че „обирът се издаде от жената и от Тодор Бръмбара и скоро всички арестуваха от комитета в Орхание и Тетевен“ („Градът Ловеч“, стр. 29).
12. Цаньо е погрешно написано името на Цако Генчев.
13. Става въпрос вероятно за къщата на Станчо х.Иванов.
14. Дако или по-точно Тако (Анастас) Гложенеца; у Заимов – Атанас Гложански (пос. съч., стр. 56, 271).
15. Не е ясно – на кой чорбаджия дякон Паисий е казал следващите думи. Поради това по-правилно би било да се преведе с – „на чорбаджиите“, при все че в турския текст думата стои в единствено число.
16. „Касиерът в Орхание“ е Марин Николов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.