четвъртък, юли 20, 2023

ДИМИТЪР СТРАШИМИРОВ / “ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ / „СВЕДЕНИЯ, СЪБРАНИ В НАШИ ДНИ“ / П. С. КЪРШОВСКИ ДО НАРОДНИЯ КОМИТЕТ

Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотека на едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.

Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на Павел Николов – Васил Левски.

Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.

След горепосочените публикации продължавам с публикуването на документи от по-късно време, свързани със съвремието на Васил Левски.

Документите са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.

В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.

(Павел Николов)

№ 529

П. С. Кършовски до Народния комитет

Свищов, 23 февруари 1923 г.

Уважаеми господин Кацев,

Отговарям на почитаемото Ви писъмце от 17. т. м.

Разбрах роднински връзки с кое семейство в гр. Елена Ви свързват. Когато Вие през 1912 г. сте били в гр. Елена, аз не съм бил там и вероятно затова не съм Ви видял и не сме се запознали.

В писъмцето си от 5 т.м. мисля, че споменах, че баща ми притежава и писма от Левски, П. Хитов, Л. Каравелов и др. Доколкото зная, той е турил в ред тези писма. Една част от тези писма баща ми малко преди смъртта на Захари Стоянов му бе предал по настояване на С. Стамболов, Хр. Иванов и др. в гр. Търново. Положително зная, че тези писма, при все че бе писано след смъртта му на госпожа Стоянова, не са върнати.

Независимо от тези писма тати е запазил печата на П. Хитовата чета от 1867 г. В четата на Хитов Левски е бил знаменосец, а чичо ми Иван - писар-секретар.

Този печат баща ми възнамеряваше да предаде в Народния музей, но го задържа до откриването на Музея за освобождението ни. До смъртта си той не можа да предаде този печат заедно с печатничката клише за тескерета и медицинските инструменти на четата. Аз проектирам да изпълня това му намерение в едно недалечно бъдеще, както и да издам всичките му споменни бележки. Ако не бе голямата война, последните бележки отдавна щяха да видят бял свят.

Биографията и портретът на баща ми са поместени през 1914 г. в „Българска илюстрация“ и „Илюстрацията светлина“. Биографията е написана от г-н М. Радивоев.

Обещавам, като отида в Елена, да Ви изпратя портретите с биографически бележки на тати, чичо Иван, отец Галиктион Хилендарски и др. дейци, както и някои по-важни писма.

Желал бих да зная докога мога да Ви изпратя тези портрети, биографически бележки, писма и пр.?

С привет

П. С. Кършовски

Р.S. Моля Ви, отговорете ми в Плевен, дето утре вечер ще се завърна и ще се бавя няколко дни.

Същият

(Следва)

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.