ПРЕВЕЛ ОТ РУСКИ: Gemini 2.5 Flash Think
РЕДАКТИРАЛ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ
ДО ТУК:
БЕЛИТЕ АМАЗОНКИ / БЕЛИТЕ АМАЗОНКИ – 1 / БЕЛИТЕ АМАЗОНКИ – 2 / И ТОВА СЕРИОЗНО ДЕЛО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОВЕРИ НИКОМУ / СКАЗАНИЕ ЗА СИВИЯ ВЪЛК (ЖЕВОДАНСКОТО ЧУДОВИЩЕ) / НАИСТИНА УМНА ЖЕНА / ИСТИНСКА ПИСАТЕЛКА / ИСТИНСКА ПРИНЦЕСА / ДИВЕРСАНТ № 2 / ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ НА КРИМИНАЛИСТИКАТА / ИСТИНСКИЯТ ДЖЕКИЛ ХАЙД
В БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ - БОРИС АКУНИН / „ЖИВОТ НА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ ХОРА И ЖИВОТНИ. КРАТКИ ИСТОРИИ ЗА НАЙ-РАЗЛИЧНИ НЕЩА“
БРАТЯТА И РАЗБОЙНИЦИТЕ
Знаете ли, че една от най-уважаваните полиции в света, британската, била някога основана от двама души, на пръв поглед напълно неподходящи за подобно начинание? Удивителното не е, че са братя, а какви били тези братя.
По-големия, Хенри Филдинг (1707–1754), го познавате: той е писател, автор на „Историята на Том Джоунс, подхвърленото дете“ – според мене това е първият роман, който може и днес да се чете с удоволствие, без да се съобразяваме с годината на написването му. В свободното си от писане време Хенри Филдинг изпълнявал длъжността на съдия.
Погледът на Хенри Филдинг е лукав, съвсем не е съдийски
В Англия от средата на XVIII век тази длъжност изисквала не само да се съдят престъпниците, но и да се съдейства за залавянето им. С това в Лондон нещата били зле. Тоест, с престъпниците всичко било наред, те просто гъмжали, ограбвали гражданите посред бял ден, но със залавянето им било зле. Направо нула. В града с половинмилионно население нямало полиция. Констаблите се избирали с жребий, както днес се избират съдебните заседатели. Почтените хора се гнусели от тази повинност и наемали вместо себе си всякакви скитници. От такива „народни пазители“ хората трябвало се страхуват не по-малко, отколкото от явните разбойници.
Но на писателите понякога им хрумват странни фантазии. Така и Хенри Филдинг измислил нещо невиждано: професионална полиция.
Властите първоначално го сметнали за луд, но писателят бил настойчив човек, с добри връзки. В крайна сметка му отпуснали сума, с която можело да се издържат цели 6 (шест) детективи. Те имали толкова много работа, че тичали из града от сутрин до вечер и от вечер до сутрин, а тъй като кантората на съдията Филдинг се намирала на „Боу стрийт“, първите полицаи били наречени „бегачите от Боу стрийт“.
Джон Таунсенд, най-известният от „бегачите“, първият истински детектив
За съжаление, Хенри Филдинг остава в историята на британската полиция само като „автор на оригиналната идея“. Той не успява да я приложи на практика – умира. Делото му продължил по-малкият му брат Джон, който наследил съдийската титла и кабинета на „Боу стрийт“.
Ако един писател ви се струва неподходяща фигура за толкова сериозна задача като създаването на професионална правозащитна служба, то Джон Филдинг изобщо не ставал за ролята на борец с престъпността.
Работата е там, че той бил сляп. В младостта си, докато служил в кралския флот, получил травма на главата и загубил зрението си.
Но бил уникален човек. Използвал „бегачите“ като свои „ръце“ и „крака“, а самият той изпълнявал функцията на мозък. Никой не умеел да води разпитите по-добре от „Сляпата човка“ (както го наричали престъпниците). С феноменалния си слух Джон пазел в паметта си цяла аудиотека – различавал гласовете на три хиляди престъпници.
Джон Филдинг (1713–1780). На челото си носел черна превръзка, а в ръката – неизменен камшик
Много от методите, които се смятат за азбука на криминалистиката, са въведени и изпробвани за първи път от слепия съдия. Той пръв започва да публикува във вестниците белезите на издирваните престъпници, създава картотека и организира разпознавания и очни ставки. На съдебните заседания на Джон Филдинг публиката се събирала като на спектакъл.
За около две години „Слепият клюн“ избавил Лондон от организираната престъпност. През 1763 г. той създал първия отряд конна полиция – едва десет души, но и това се оказва достатъчно, за да спрат напълно дневните грабежи по улиците на столицата (а нощем почтените хора така или иначе няма защо да излизат от домовете си).
Съдебно заседание
Когато прочетох за първи път за слепия началник на полицията, си помислих: ето един отличен персонаж за исторически криминален роман!
Но скоро открих, че има много умници и без мене. За Джон Филдинг са заснети и филми, и телевизионни сериали.
Това е той в английския сериал „Град на греха“
А писателят Брус Александър е съчинил цяла поредица от криминални романи, „Мистериите на сър Джон Филдинг“.
В крайна сметка и славата, и интересът на потомците се паднали на по-малкия брат, а по-големият си останал автор на „Том Джоунс“. Въпреки че, може би, това само би го зарадвало.
Следва
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.