ИЗТОЧНИК: ДИЛЕТАНТ
ПРЕВЕЛ ОТ РУСКИ: ПАВЕЛ НИКОЛОВ
Шерлок Холмс на Конан Дойл е гениален персонаж, почти свръхчовек. Въпреки това негови прототипи са станали съвсем реални хора.
Прототипите на Шерлок Холмс
Конан Дойл дарил своя персонаж със съвършено невероятен талант и способности. Шерлок може даже да бъде наречен свръхгерой от викторианската епоха. Първо, той притежавал уникална памет и, разбира се, великолепни логически навици. Освен това Холмс бил един от пионерите на една все още млада наука – криминалистиката. Дойл даже „възкресил“ своя персонаж от мъртвите, което още повече уверило читателите в свръхгеройската му природа.
Дълго време се смятало, че главен и едва ли не единствен прототип на Холмс е бил Джоузеф Бел, учител и наставник на Конан Дойл, под чието ръководство работел в болнично заведение. Бел наистина изиграл значителна рола за формирането на образа на Холмс, което самият автор признава в писма до учителя си, но по-късно изследователите предположили, че знаменитият литературен детектив има и други „бащи“. Нещо повече, предполага се, че прототипи имат и други важни герои: доктор Уатсън, Ирен Адлер и професор Мориарти.
Джоузеф Бел
„На вас дължа Шерлок Холмс“ – пише Конан Дойл в писмо до своя университетски професор. Джоузеф Бел преподавал в Единбургския университет, където бъдещият писател учел за лекар. Студентите буквално бивали омагьосани от способностите, демонстрирани от професора по време на практически занимания. Така например той често можел да определи с какво се занимава пациента или да отгатне къде е роден, а също така да разкаже някои детайли от неговата биография. Това умение да се забелязват детайлите и да се прави общ извод въз основа на множество дребни факти Конан Дойл развил в своя персонаж до небивали висоти.
Джоузеф Бел
Самият Бел в едно от интервютата, в които бил наречен прототип на детектива, отбелязал скромно, че, разбира се, е далече от гениалността на Холмс. А веднъж в писмо до Дойл неговият учител казал, че персонажът му прилича в действителност много повече на самия писател. Въпреки това в Холмс има и външни признаци, които го правят до известна степен подобен на професор Бел: висок ръст, приведена фигура, пронизителен глас и орлов нос.
Хенри Литлджон
Литлджон бил колега на Бел в университета и негов близък приятел. Освен това в научните кръгове бил познат като най-прогресивния специалист по криминалистика в Шотландия. Литлджон заемал длъжността на единбургски инспектор по здравеопазването и първи се отзовавал по сигнал на полицията за подозрителна смърт. В продължение на няколко десетилетия той разкривал успешно най-сложни и заплетени полицейски дела. Нещо повече, имал и „асистент“... същият Джоузеф Бел. За това професорът разказал по-късно в едно интервю. Бел отбелязал, че Литлджон често го наричал своя дясна ръка. Всъщност Бел сравнил себе си не с Холмс, както е прието да се смята, а с Уотсън. Ролята на знаменития детектив в този случай се паднала на Литлджон.
Хенри Литлджон
Няколко години след смъртта му Конан Дойл признал, че единбургският криминалист и инспектор го е вдъхновил също за неговия персонаж. Но той не получил прижизнена слава и вероятно за това имало причина. Най-вероятно писателят не искал да посочи Литлджон като още един прототип на Холмс, за да не привлича към него прекомерното внимание на пресата и на обществеността. Вместо това той му дал възможност да се занимава спокойно с главното си дело, залавяне на престъпници, без риск да бъде разпознат.
Джеръм Каминада
Именно Каминада по-късните изследователи посочват като най-вероятния прототип на Холмс. Той работел като полицейски инспектор в Манчестър и минавал за истинска заплаха за престъпния свят. Каминада се прославил малко преди излизането на „Етюд в червено“ и в следващата му биография има пресечни точки със съдбата на Холмс. Съществуват и други сходства с литературния герой.
Инспекторът, както и героят на Дойл, имал своя мрежа от агенти в криминалния свят, на чиито услуги и подсказки разчитал. Каминада вербувал информатори „от другата страна“, които не само го насочвали към конкретни престъпления, но и давали на инспектора знания за криминалния свят и навиците на неговите обитатели. Впоследствие той станал толкова умел, че можел отдалече да различи крадеца по неговата походка. Полицаят често се преобличал ту като просяк, ту като обикновен работник, ту като пирувал до късно пияница, ту като служител в кантора, правейки всичко, за да се добере по-близо до заподозрения. При това се маскирал така добре, че даже неговите колеги не можели да го познаят.
Джеръм Каминада
Каминада имал свой професор Мориарти, закоравял престъпник на име Боб Хоридж, който мразел детектива. Веднъж полицаят го заловил да краде часовник, което вбесило Хоридж, защото престъпникът се измъквал от много по-сериозни престъпления. Като излязъл от затвора след седем години, той се заел с всички сили да отмъсти на инспектора. Противоборството им продължило почти двадесет години. Намирайки се практически на една крачка преди полицията, Хоридж дълго успявал да води правозащитните органи за носа. Всичко завършило, когато застрелял двама полицаи. След това Каминада попаднал на следите на престъпника в Ливърпул, арестувал го и той бил осъден на доживотен затвор.
Освен Мориарти Каминада имал в живота си и своята Ирен Адлер. Млада жена на име Алисия Ормънд си спечелила в криминалния свят славата на извънредно ловка крадла и мошеничка. Тя притежавала прекрасни маниери, била добре образована и обичала много разкоша. Каминада попаднал на следите на престъпничката и дори я задържал, но това не му попречило да се влюби в нея. След година в живота на Холмс се появила жена, пред която той не можел да устои – споменатата вече Ирен Адлер.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.