събота, юни 19, 2021

КОРЕСПОНДЕНЦИЯ МЕЖДУ СЪВРЕМЕННИЦИ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ / АНГЕЛ КЪНЧЕВ ДО Н. Т. ОБРЕТЕНОВ

Отпреди година–година и нещо, та дали не и повече - не помня, започнах един личен проект: да публикувам в моята интернет библиотека на едно място в текстов формат всички документи, свързани с живота и дейността на Васил Левски, които успея да открия.

Публикуваното досега може да видите тук: Библиотека на Павел Николов – Васил Левски.

Едновременно на части, последователно, всичко това се публикуваше и в моя блог.

След горепосочените публикации продължавам с публикуването на писма на съвременници на Левски, които по някакъв начин – по-малко или повече - засягат живота и дейността на Апостола.

Писмата са представени според книгата на Димитър Т. Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори – II том“, София, 1929 г.

В началото давам номерацията на всеки съответен документ, както е дадена от Страшимиров в книгата му; бележките под черта са също негови.

(Павел Николов)

№ 403

Ангел Кънчев до Н. Т. Обретенов

Бай Тихо,

Бъди ми здрав!

Писмото ти приех и за новините ти благодаря.

Поздрави на Чолака и му кажи, че има на чешки „Zlata domaci kniha“, струва 2 for., ама не ще може да я разбере. Съдържа 800 примера за правене на различни домашни неща, както за ядене, така и за други домашни потребици. 150 рецепти за различни болести, роднина и домашност - основа на домашното щастие - отглеждане на деца, правила за домашно стопанство - порядък. Ако иска, нека ми яви, аз ще му я изпратя.

Поздрави Тома [1] и му кажи да не чака писмо много, защото няма да мога скоро да му пиша.

Карай...! Благодаря ти за петте реда. Такива са световните работи.

Поздрави майка си и Ив. Н. Пенчев от твоя

А. Кънчев

Приех го на 1870 8/врия 12

Отговорих на 13. същия месец [2]

Н.Б.II.Б., п. 1. № 9

Арх. Обретенов

БЕЛЕЖКИ

1. Тома Кърджиев.

2. Бележка от Обретенов.

(Следва)

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.