Досега в поредицата: 1, 2,
3,
4,
5,
6,
7,
8,
9.
1. Прага, 1968 година. А някои си въобразяват, че тези "картинки" са ги измислили СПЕЦИАЛНО българските соросоиди, за да ги рисуват СПЕЦИАЛНО по Паметника на съветската армия.
2.Катана. За нея в българския превод на "Шогун" пише: "Само те можеха да носят два меча: дългият с двете дръжки, с който убиваха..." Някъде да виждате две дръжки? Не зная как е на английски език, ама на български се казва "двуръчен меч", тоест - който се хваща с две ръце... А двете дръжки са моминска фантазия от някоя друга книга...
3. Култовата снимка на Ернесто Гевара е направена на 5 март 1960 в 12 часа и 13 минути в Хавана от фотографа Алберто Корда по време на траурен митинг. Интересното е, че Корда, който умира през 2001 година, не получава никога авторски права върху снимката, която се използва масово в целия свят, защото Куба не признава Бернската конвенция за интелектуална собственост.
4. На 4 март 1966 Джон Ленън заявява, че "Бийтълс" са по-популярни от Исус. В отговор - горят плочи на групата. Няколко века по-рано направо щяха да изгорят ливърпулската четворка. А всъщност Джон Ленън е бил прав...
5. 1800-годишен римски път в Африка. Кой ли му е рязал лентата?..
6. Пабло Пикасо с дъщеря си във Франция, около 1950-та година. "Всичко, което можеш да си въобразиш, е реално" (Пикасо).
7. 1950 година. Националният отбор по футбол на Индия. ФИФА не допуска отбора до световния шампионат, защото индийците трябвало да обуят обувки, а те много държали да играят боси като в Индия...
8. Президентите на Аржентина, Чили и Бразилия... Днес и през 1970 година... Сещам се тук, че някои нашенски демократи харесват МНОГО Пиночет... Защото избил МНОГО комунисти... Е, покрай МНОГОТО комунисти избил и МНОГО други съвсем невинни хора, ама когато си истЕнски български демократ, това е без всякакво значение...
9. Снимка от 1895 година на генерал-майор Хорейшо Робли с колекцията му от мокомокаи. Мокомокаите са изсушени глави на маори с традиционни маорски татуировки. Някога служели на маорите за платежно средство, като особено ценни станали по време на Мускетните войни (1807-1845), когато коренните новозеландци, снабдени с пушки и захвърлили лъковете, започнали да се избиват масово помежду си (историците говорят за около три хиляди военни похода и сражения).
10. Римейк имат не само филмите, но и плакатите. На първия долу, от времето на Сталин, пише: „Народите по света не искат да се повторят бедствията на войната“, думи – естествено – на Вожда. Отзад „народите по света“ веят червени знамена, на едното от тях пише на френски „Да живее СССР!“. На втория – всъщност това вече не е и плакат, а жива карикатура – надписът е съвременен (както и персонажът), много актуален: „Народите на Русия не искат да ядат“, а върху знамето пише „Вярваме на Путин“. На руски, разбира се – няма кой да го напише на френски, освен може би Марин льо Пен, ама тя пък от своя страна едва ли иска да се лиши като руснаците от капиталистическия салам и кашкавал…
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.