Преди известно време публикувах в блога си и в моята интернет библиотека няколко документа, свързани с Васил Левски, както и всичките негови писма, които успях да намеря.
Сега продължавам с документите, отнасящи се до разследването от турските власти на Апостола и неговите сподвижници след обира на пощата в прохода Арабаконак (до днешния проход Витиня), осъществен от Димитър Общи и негови другари.
Документите, както и бележките към тях, са представени според книгата "Васил Левски и неговите сподвижници пред турския съд (документи из турските архиви)", София, 1952 г.
Павел Николов
(ПРОДЪЛЖЕНИЕ ОТ ТУК)
Разпит на Петър Цаков от град Орхание
28 октомври 1872
– Как е името ти и името на баща ти? Откъде си?
– Името ми е Петър, а на баща ми – Цако. От град Орхание съм.
– На колко години си, какво е занятието ти?
– На 50 години съм, занимавам се с бояджийство.
– Гавриил ти дал някакви книжа в една тенекия, какво ги направи?
– Седях си аз в дюкяна. Дойде Йото, слугата на Христо, Гаврииловия съдружник, и ми каза: „Ела, вика те Христо!“ Отидох. Христо ми даде една тенекия и ми каза: „В нея има книжа. Вземи, занеси и дай да я скрият някъде, да не е на открито!“
– В тенекията имало много книжа.
– Не знам дали е имало много книжа. Христо каза: „Велчо ми я изпратил по брат си, и аз ти я давам. Скрий я някъде!“ Аз я взех, отнесох я и я скрих в дюкяна си. Един ден престоя в дюкяна ми. После я дадох на кожухаря Коцо [1] от Лъжене, чийто дюкян е срещу моя. Коцо я взе и я отнесе в Лъжене.
– Какво имаше в тенекията, та я криехте?
– Не знам, господине, какво имаше.
– Ето на, ние намерихме тенекията заровена у Коцови. Установихме, че това са вредителски книжа, принадлежащи на комитета. И ти знаеш, че това са такива книжа, но кажи истината!
– Когато Христо ми даде тенекията, той ми каза: „В тенекията има книжа за лоша работа. Занеси и я скрий в дюкяна си, за да не я намерят тук!“ И аз я занесох в дюкяна си и я скрих.
– Щом като Христо ти казал, че в тенекията се намират книжа „за лоша работа“, запита ли го какви са, или ти знаеше що за книжа са?
– Аз изобщо не питах Христа какви книжа имаше в тенекията. Той ми каза: „Вземи, скрий тия неща!“ И аз взех и ги скрих.
– Бидейки у теб, защо я предаде на кожухаря Коцо?
– Още когато Христо ми я предаваше, той ми каза: „Вземи, отнеси
тая тенекия! Но и ти не я дръж в дюкяна си, дай я някому, да не остава
тук!“
Въпроси към Христа и очна ставка с Петра
– Христо, [ти каза, че] Гавриил изпратил Петра да вземе тенекията. Ние запитахме Петра. Той твърди, че не е виждал дори и лицето на Гавриила. Изпратил си слугата да повика Петра. Когато той дошъл, ти си извадил тенекията и си му рекъл: „Вземи тая тенекия, в нея има книжа за лоша работа, дай някому да я скрие!“ Твоите думи противоречат на Петровите.
– Аз отидох при Гавриила и му казах, че Ташо е донесъл някаква тенекия, а той отвърна: „Ще изпратя Петра.“ Почаках Петра, за да му дам тенекията. Той не дойде. Стана обед. Пратих повторно слугата Йото до Гавриила. Но ето че Петър дойде. Извадих тенекията и му я предадох. Обаче не съм казвал, че в нея има „лоша работа“, а и не знаех. Очевидно, Петър е знаел, че в тенекията има лоши книжа и затова той не я държал в дюкяна си, а я изпратил в Лъжене.
– Петре, според твоите показания, Христо ти бил казал, че в тенекия- та има „лоши книжа“. Щом като си знаел това, защо приемаш тенекията и я занасяш в дюкяна си? А освен това не я държиш в своя дюкян, ами веднага я запращаш в Лъжене. Да я криеш, след като знаеш, че е нещо вредителско, и това е вина.
– Аз знаех, че в тенекията се намираха „лоши книжа“. Христо ми я даде да я премахна.
– Христо, чу ли какво говори Петър?
– Господине, Петър е запознат с тия работи.
– Христо, влиза ли и Петър в комитета?
– Това не знам. Той криеше от мен.
– Много добре! Отговорите, които дадохте дотук верни ли са, тъй ли е?
– Тъй е.
– Щом е тъй, елате да се подпишете!
– Да се подпишем.
Подписали: Петър, Христо
Разпит на кожухаря Коцо от село Лъжене
28 октомври 1872
– Как е името ти и името на баща ти? Откъде си?
– Името ми е Коцо, а на баща ми – Панчо. От Орхание съм.
– На колко си години? Какво е занятието ти?
– На 18 години съм, кожухар.
– Преди известно време Петър бояджията от град Орхание ти дал една тенекия, за да я скриеш. Как ти я даде, и като ти я даваше, какво каза?
– Петър бояджията дойде в дюкяна и каза: „Вземи тая тенекия, занеси я в къщи и я скрий! Тия дни аз ще дойда, ще я взема и ще я отнеса в Тетевен.“ Даже аз не исках да я взема, но майсторът ми Стоян [2] рече: „Щом като я дава, вземи, отнеси я в къщи и я скрий! Петър ще дойде след няколко дни и ще я вземе.“ И аз я взех за хатъра на майстора ми.
– Като я занесе в къщи, къде я скри?
– Зарових я у дома в градината, в дънера на една слива. Бяха ме предупредили никой да не вижда.
– Кой ти каза така да я скриеш, че никой да не види?
– Казаха ми майсторът ми Стоян и Петър бояджията.
– Когато я занесе в къщи, каза ли на някого от домашните си?
– Не, никому не казах.
– Петър на кого щял да даде книжата в Тетевен?
– Не каза. „Може, рече той, да отида до Тетевен и ще занеса там тия
книжа.“
Въпроси към Петра бояджията при очна ставка с Коцо кожухаря
– Хей, Петре бояджия, когато си предавал на Коцо тенекията с комитетските книжа, за да я скрие, ти си му казал: „Вземи, занеси я в къщи и я скрий! Внимавай, никому да не казваш! Тия дни ще дойда и ще я отнеса в Тетевен!“ А и Стоян, майсторът на момчето, настоял, като му рекъл: „Вземи, вземи!“ И то я взело и я отнесло.
– Дадох я на Коцо да я скрие в къщи, само че не съм казвал, че ще ходя в Тетевен и че ще я нося там.
– Коцо, кажи в лицето на Петра това, което ни разправи!
– Петре, ти донесе в дюкяна тенекията с книжата. Не каза ли тогава: „Вземи това, скрий я в къщи, зарови я някъде! Аз ще дойда след няколко дни, ще я взема и ще я занеса в Тетевен.“
– Хей, Петре, чу ли какво каза Коцо? На кого искаше да я носиш и предаваш в Тетевен?
– Коцо разправя, само че аз не съм казвал думите: „Тия дни ще дой- да, ще я взема и ще я отнеса в Тетевен.“
– Много добре! Тая работа ще я проверим от Стояна, майстора на момчето, но после да не останеш посрамен? –
Нека дойде, да разправи, тогава вече не ще ми остане нищо какво да кажа.
– Коцо, какво представляваха книжата в тенекията?
– Не знам. Дадоха ми ги да ги скрия и ми заповядаха да не казвам никому.
– Коцо, Петър ти дал тенекията и ти казал: „Вземи, отнеси я у дома си и я скрий!“ От тия думи се разбира, че това е лоша работа. Защо тогава я взе, отнесе я и я скри?
– Умът ми не стигаше, занесох я.
– Признанията ви дотук верни ли са, тъй ли е?
– Тъй е. – Щом е тъй, елате да се подпишете!
– Да го сторим.
Подписал: Петър; [знак за отпечатък от пръст]: К о ц о
Разпит, извършен на 28 октомври 1872
– Как е името ти и името на баща ти? Откъде си?
– Името ми е Стоян, а на баща ми – Стамен. От Орхание съм,
– На колко години си, какво е занятието ти?
– На 25 години съм, по занятие кожухар.
– Стояне, тоя тук Петър бояджията преди известно време донесъл в дюкяна ти една тенекия, в която имало някакви книжа. Той ти поръчал да я скриеш някъде и да не казваш никому, след което заявил: „Тия дни ще взема книжата и ще ги занеса в Тетевен.“ Как стои тоя въпрос?
– Петър бояджията донесе тенекията в дюкяна и ми каза: „Вземи, занеси я и я скрий у дома си!“ Отговорих му: „Не мога да я взема.“ Той рече: „Поне момчето да вземе и да я скрие у дома си в Лъжене. Когато потрябва, аз ще отида и ще я взема.“ Тогава казах на момчето: „Вземи я!“ И момчето я взе и я отнесе.
– Момчето разправя, че когато тенекията била донесена в дюкяна ти и му била подадена да я скрие, Петър казал: „Тия дни ще дойда, ще я взема и ще я отнеса в Тетевен.“ Как стои тоя въпрос?
– Не си спомням Петър да е казал, че ще я носи в Тетевен. Той само рече: „След няколко дни ще дойда и ще я взема.“ Това добре съм запомнил.
– Какво имаше вътре в тенекията, та тъй много я криехте? Разбира се, ти трябва да знаеш. Па дори и си помагал, като си накарал момчето да я вземе.
– Казах на момчето да я вземе, да я отнесе и скрие. Обаче аз не знам
какво е имало в тенекията, не попитах Петра.
Въпроси към Петра и очна ставка със Стояна
– Хей, Петре, виж, ние накарахме да повикат майстора на момчето, Стояна. Той заявява, че когато си занесъл тенекията с комитетските книжа в дюкяна му, ти си му предложил да я скрие. Това не станало. После си я дал на слугата му, като си казал: „Давам ти това, занеси я и я скрий! След няколко дни ще дойда и ще я взема.“ Ето и Стоян ти го казва. Какво ще отговориш?
– Не съм казвал, че ще дойда и ще я взема. Аз рекох: „Вземи и я скрий! Когато я поиска тоя, който ми я даде, ще дойда, ще я взема и ще я
– Разкажи, Стояне, да чуе и самият Петър! Когато той донесе тенекията, какво ти рече?
– Петре, ти донесе тенекията в дюкяна ми и каза: „Вземи, скрий я!“ И понеже аз не приех, ти я даде на момчето, като му каза: „След няколко дни ще дойда и ще я взема.“
– Чу ли, Петре, какво разправя?
– Разправя, чувам.
– Много добре! Признанията ви дотук верни ли са, тъй ли е?
– Тъй е.
– Щом е тъй, елате да се подпишете!
– Да се подпишем.
Подписали: Петър, Стоян
Разпит на Димитър мухтара от Голям Извор
– Как е името ти и името на баща ти? Откъде си? –
Името ми е Димитър, а на баща ми – Крачун. От Извор съм.
– На колко години си, какво е занятието ти?
– На 40 години, кмет съм на селото.
– Теб защо те докараха тук?
– Във връзка с комитетската работа.
– Какво знаеш за комитетските хора?
– Те миналата зима стреляха върху мен. Признаха, че не ме улучили. После слагаха отрова в кафето ми, за да я изпия. Два пъти разбрах, че имаше отрова. Взех чашката, сложих я в джеба си и исках да дойда да съобщя, че са ми сложили отрова. Марин от нашето село ми каза: „Ще наредя, щом излезеш от селото, да те убият. Само не се опитвай!“ И аз се уплаших и не дойдох да съобщя. Помирих се с това, което бяха направили.
– Кой ти сложи отрова и защо?
– Марин Попов поставил в кафето отрова и накарал да ми го поднесат. А преди да ми даде отровата, той ми каза: „Дай един алтън, трябва ни!“ Извадих и му дадох. Трябвало да го дадат като награда на човека, който щял да занесе в Тетевен радостната вест, че са ме отровили.
– От кого научи, че алтъна щели да дадат като награда за добрата вест?
– След като и аз се присъединих към тях, Марин ми каза: „Алтъна, който взех, щях да го дам като награда за радостната вест.“
– На кого щели да занесат вестта за отравянето ти?
– Щели да изпратят известие на комитета в Тетевен.
– Кой е начело на комитета в Тетевен?
– Трябва да е даскал Иван, понеже отнасящите се до комитета книжа са у него. Той е и секретар на комитета.
– Какво ти предлагаха на теб, та ти не се съгласяваше?
– Аз пречех на работата им. Понеже се бояха, че, като не се съгласявах, можех да отида и да съобщя на властта за работите им, сложиха ми отрова.
– Кой е секретар на комитета във вашето село?
– Герго Стойков.
– Когато накарвали някого да влезе в комитета, те вземали от него пари и тогава го записвали. Колко гроша взеха от теб?
– За да ме впишат в комитетския списък, от мен взеха 150 гроша.
– Колко души от вашето село влизат в комитета?
– Аз зная 10 души.
– Кои са те?
– Един от тях съм аз, а другите: Марин Попов, Герго Стойков, Доко Съйков 1 , Моньо Татарчев и Дико Беров.
– Освен тия, имали и други участващи в комитета?
– Има. Обаче, тия са останали в паметта ми. Списъкът е у секретаря. Той знае кои влизат.
– Къде е комитетският списък?
– Той стои у Герго, секретаря на комитета.
– Тия хора, които изброи, дали ли са пари на комитета при записването им?
– Някои са дали, някои – не.
– Кои са дали?
– Аз дадох 150 гроша. Марин даде едно златно меджидие и Герго Стойков даде едно златно меджидие.
– Какво направихте, къде изразходвахте събраните от комитета пари?
– Това знае секретарят, той трябва да отговори.
– Изпратихте ли на Българския комитет [3] пари за оръжие и барут?
– Това не ми е известно. По тоя въпрос знае секретарят.
– Специалният ви комитетски печат у кого е и какъв е псевдонимът ви?
– Печатът ни е у секретаря, а псевдонимът ни е Сюлейманоглу Давуд. Псевдонимът на Етрополе е Бучукоглу, а на Орхание трябва да е Алцеков [4].
– Идваше ли във вашето село Димитър от Сърбия?
– Да, идваше. И той беше, който реши да ме убият.
– Когато идваше във вашето село, какво ви наставляваше?
– Той ни говореше постоянно: „Събирайте пари! Готвят се навсякъде, бъдете и вие готови!“ Той казваше: „Събирайте пари и приготовлявайте пушки, барут и други оръжия, които ще бъдат необходими! Някои от нашите хора са ходили оттатък [Влашко]. Там станало събрание и се взело решение по тия работи. Приготовлявайте се непрекъснато!“ Даже Димитър колко пъти ни е казвал: „Продават се иглянки пушки по 8 алтъна едната. Внасяйте пари за набавяне на необходимото ви количество пушки!“
– Димитър ви говорил: „Давайте пари за оръжие и бъдете готови!“ След като приготвехте оръжията и бъдехте готови, какво трябваше да правите? Какво беше намерението ви?
– „Ще стане република“ – казваше той.
– Какво значи това „република“? – След като се въоръжим, колкото данъци плащат мюсюлманите, толкова ще плащаме и ние. Иначе щяхме да се опрем.
– Щели сте да се опрете на държавата? Каква нужда? Не може ли да изготвите един общ мазхар и да го представите на държавата? Защо трябва да се опирате с оръжие?
– Това не е нещо, което аз да разбера. Те говореха така.
– Признанията ти дотук верни ли са, тъй ли е?
– Тъй е.
– Щом е тъй, ела да се подпишеш тук!
– Да се подпиша.
Подписал: Димитър
Нов разпит на Гавриила [5], произведен на 28 октомври 1872
– Тенекията с вредителските книжа на комитета, за която ти говори през деня, беше намерена в Лъжене, в една нива под царевичака, и е донесена тук. Тази ли е въпросната тенекия и това ли са книжата? – Тази е.
– В удостоверение, че това са книжата, подпиши се върху тях едно по едно!
– Да се подпиша.
– Ние преброихме писмата, на гърба на които ти се подписа. Излязоха 46 броя. Толкова ли са, няма ли още?
– Толкова са. Няма други.
– Това комитетски писма ли са?
– Да, комитетски писма са.
– Ти, който си поданик на Османската държава и брат на чорбаджията Стоян, виден гражданин на Орхание и член на околийския съвет, какво търсят у тебе вредителски книжа, дошли от Влашко и насочени против държава и народ? Не е ли срамота? Какво видя от държавата, та гласиш бунт, коя е причината?
– Димитър ни подмами да събираме пари и да му ги даваме, за да донесял оръжие. После от Влашко щели да минат хора и да завземат планините. Намеренията ни бяха да освободим страната от османската власт,
– Как тъй с двама бунтовника, които ще минат от Влашко, ще освободите страната си от Османската империя, и можете ли вие да се управлявате самостоятелно? Интересно, не остана ли поне един мюсюлманин! Какви мерки взехте по въпроса за държавна хазна? Държавата не е ли в състояние да се справи с такива две кучета? Искате да кажете, че като минат от отсреща двамата хорица като командири и вие ги последвате, ще вдигнете въстание и ще откъснете България от ръцете на турската държава?
– Като съберем пари и подготвим войска, искахме да освободим християните от ръцете на Османската държава,
– Много добре! Но Димитър, като вземе парите, които сте събрали, можеше да избяга! Вие сте имали голямо доверие в него, за да го последвате. Коя е причината [за да готвите въстание], какво ви липсва?
– Нищо не ни липсва. Измамихме се. „Да съберете парите на едно място“, каза той. А на мене рече: „Да се съберат парите и да стоят. Ако стане нужда, ще ги вземем!“
– Ти не само че си бил секретар на комитета, но си станал и негов касиер?
– Бях и секретар, и касиер.
– Сега, когато те разпитваме, казваш, че си бил касиер и секретар. А след като се записаха думите ти, ти размисляш и отговаряш: „Касиер беше Васил.“ Какво значи това?
– Не можах да разбера думата „сандъккяр“ [„касиер“], заради това рекох, че касиер е синът на чорбаджията Нако.
– Къде е сега той, Васил?
– Когато ме арестуваха, Васил беше в града. Но той ми казваше някога, че щял да избяга.
Председател беше затвореният тук Васил [6], който е от Тетевен, но работи в Орхание бояджийство.
– Вашият съвет колко души членове имаше и кои бяхте?
– Бяхме трима души: Васил бояджията, Васил Наков и аз.
– Вие ли организирахте бунт срещу държавата, вие ли подготвяхте българите за въстание?
– Щом Димитър дойдеше, и се събирахме. Ние вършехме всичко това.
– Кои комитети знаеш в околните села?
– Те са дело на Димитра. Той не ни разправяше за другите села. Ние знаехме само тука.
– Колко души записахте тук в комитета и от колко души взехте пари?
– Васил бояджията, Цветко кантарджията, Велчо Шунтов, Васил Наков, касиерът Марин Николов и аз. Останалите не си спомням. После ще ги кажа.
– Марин, касиерът в Орхание, колко гроша даде за комитета? Той влизаше ли в съвета?
– Не го повикахме в съвета. Той даде 6 лири.
– По комитетския въпрос сега каза истината. Заявяваш, че ще изкажеш после и останалите лица. Но, беше ли заедно с Димитра, когато той по-преди уби дякона в Орхание?
– Не бях с него. –
Защо ти, който знаеш, че Димитър е убил дякона, криеш и не съобщаваш на властта, защо си станал член на комитета?
– В началото [Димитър] не ми каза. После ми писа с писмо, че е убил дякона.
– Къде е това писмо?
– Скъсах го, хвърлих го.
– Колко пъти той идва след смъртта на попа?
– Не си спомням.
– Как нападнахте хазната?
– За нападението на хазната Димитър не ни обади. После ми казаха.
– Ти узна, че е била нападната хазната. Чу също така, че са я нападнали вашите комитетски хора. Не поиска ли от тях дял?
– Не поисках. После узнах, че те са я нападнали.
– Значи, ти си узнал, че хазната е нападната, че нападателите са комитетски хора, че това са твои другари – бунтовници, врагове на държавата. Разбрал си, че парите [ще отидат в комитетската каса], заради това ли мълча?
– Заради това мълчах.
– Влизаш ли в тукашния комитет, насочен против държавата?
– Влизам, негов секретар съм.
– За лицата, които готвят такъв бунт против държавата, има закони на турски, български [7] и гръцки езици, и се публикуват в толкова вестници! Като знаеш това и ако е на място умът ти, как се осмели да тръгнеш по тоя път?
– Постъпих така от неопитност.
– Ти заслужи наказанието, което държавата ще ти наложи съгласно закона. Имаш ли да кажеш още нещо?
– Съгласен съм със закона. Нямам какво да кажа.
– Както другите признаха доброволно, така и ти, без да си подлаган на никакви мъчения, признаваш пред тази комисия вината си.
– Да, признавам вината си. Не съм подлаган на никакви мъчения, нито дори побой.
– Признанията ти дотук верни ли са, тъй ли е?
– Верни са, тъй е.
– Щом е тъй, ела да се подпишеш!
– Да се подпиша.
Подписан: Гавриил
(Следва)
БЕЛЕЖКИ
1. Коцо от Лъжене е Коцо Панчев. Турското наименование на Лъжене е Алтун таш (днес Трудовец).
2. Стоян е Стоян Стаменов Цагарски, кожухар, член на комитета.
3. Вместо Доко Съйков в тур. текст стои „Доко Чеко“.
4. Под „Българския комитет“ се разбира Българският революционен централен комитет в Букурещ, основан в началото на април 1870 година.
5. В тур. текст псевдонимът на Орхание гласи „Ел Джутов“ („Елез Джутов“), а не Алцеков.
6. Гавриил е Гавриил Генчев Брънчев.
7. Васил е Васил Петров Бояджията.
8. Вероятно Саиб паша има предвид изданието на турските закони в български превод от Хр. С. Арнаудов, от което първи том излиза при 1871 год., втори том – през 1872, останалите два тома изливат по-късно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.