сряда, ноември 20, 2024

БАРТ ЪРМАН / БИБЛИЯТА: ИСТОРИЧЕСКО И ЛИТЕРАТУРНО ВЪВЕДЕНИЕ / ГЛАВА 2. „БИТИЕ“ (2)

Превод: Copilot

Редактор: Павел Николов

ДО ТУК ОТ БАРТ ЪРМАН

В „БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ“: „ИСУС ПРЕДИ ЕВАНГЕЛИЯТА“

ДО ТУК

ГЛАВА 1. КАКВО Е БИБЛИЯТА? ЗАЩО Е ТОЛКОВА ТРУДНА ЗА ВЪЗПРИЕМАНЕ? - 1; 2; 3

Глава 2. “БИТИЕ“ - 1

„БИБЛИЯТА: ИСТОРИЧЕСКО И ЛИТЕРАТУРНО ВЪВЕДЕНИЕ“ В „БИБЛИОТЕКА НА ПАВЕЛ НИКОЛОВ“

Глава 2. “БИТИЕ“ (продължение)

Първобитната история като литературен мит

От литературна гледна точка трябва да е ясно, че наистина е трудно да се разглежда първобитната история през призмата на науката или на историята в прекия смисъл на думата. Но не бива да се умалява изобщо значението на библейското повествование, защото сюжетите са наистина великолепни, трогателни и впечатляващи. Те трябва вероятно да се възприемат като литературно повествование, а не като научни или исторически изследвания. Строго казано, библейските сюжети ще получат повече признание, ако читателят ги възприема като митове.

Не трябва да се отнасяме към термина „мит“ отрицателно, защото той може да има и положително значение. Лаконичното и задоволителното определение на термина „мит“ може да звучи така: „разказ за Бог или богове и техните постъпки, описващ света и нашето място в него“. Митовете съществуват практически във всички религии и народни традиции. В противовес на научните или историческите твърдения митовете по природа не допускат потвърждения или доказателства. Невъзможно е да се докаже дали описаните събития са се случили, или не. За митовете значение имат само онези правдиви твърдения, които читателят намира в тях. Тези твърдения не изискват проверка или доказателства, те лежат във вярванията за състоянието на света, опитвайки се да предадат тези вярвания чрез образни художествени произведения. И първобитната история на „Битие“ не е нищо друго освен разкази, богати на поетични образи, които са се предавали от уста на уста в продължение на много години, което можем да наречем „устна традиция“. Докато историите се предавали през вековете от един разказвач на друг, те се променяли, приемали са различни форми, усъвършенствали са се, удължавали са се, за да подчертаят важните сюжетни линии, които разказвачът искал да изтъкне. Никой не трябвало да счита, че тези разкази са „само“ мит. Те трябвало да се почитат като митове, защото митовете можели да предадат поучителни уроци.

Прочетени като митове, а не като научни или исторически бележки, библейските сюжети могат да дадат някои уроци като (и дори много по-важни, ако желаете нещо по-задълбочено):

• Шабатът лежи в самото сърце на сюжета за Сътворението на света. Древните и съвременните евреи спазват този ден. За тях седмият ден от седмицата е ден за почивка, когато не трябва да се работи. Това е празник, който се отбелязва всяка седмица. Ако изключите всички детайли, сюжетът за сътворението в глава 1 на „Битие“ показва, че идеята за шабата е възникнала в началото на началата и е била записана в тъканта на Мирозданието. Вече не веднъж съм подчертавал, че в „Битие“ са описани десет акта на творението. Може да се учудите защо не са заели десет дена, защото много от тях се случват през един и същи ден. Изглежда, че авторът на този библейски разказ е използвал по-древно повествование за творението и го е описал накратко, така че да отнеме не десет дена, а седем. Но защо девет резултата от творението са се случили за шест дена, а не за девет? Причината се крие в това, че Създателят използвал седмия ден като ден за почивка. Следователно идеята за шабата вече е вложена в Сътворението на света, това не е просто някакво човешко правило, измислено, за да имаме почивен ден всяка седмица. Самият Господ е почивал на седмия ден от сътворението през първата седмица от историята на Вселената и оттогава всеки седми ден е трябвало да бъде ден за почивка.

• Хората превъзхождат всички форми на живот на Земята. Независимо дали сте съгласни с това или не, Битие (1:26) ясно показва, че хората, и мъжете, и жените, са създадени като венец на творението и господстват над животните и растенията. Никаква друга форма на живот не е толкова важна за Бога, колкото хората, които са създадени по Негов "образ". Това означава, че те, за разлика от другите същества, са създадени по-подобни на Бога. Така че, ако Господ властва над целия сътворен свят, то хората властват над всички други форми на живот.

• За разлика от другите създания, хората започват да разбират разликата между доброто и злото, когато изяждат забранения плод. Но те не са като Бога, защото са склонни по-често да постъпват неправилно, отколкото правилно. Такъв очевиден извод може да направим от сюжета за градината Едем, където хитрата змия (която не е дявола) убеждава слабоволната Ева да яде от забранения плод (който не е ябълка). Историята за Каин и Авел също дава ясна представа за порочността на човека, защото ревността подтиква Каин да убие своя брат. По това време на Земята имало само четирима души: двама от тях направо не послушали Бога, а единият извършил братоубийство. Действията на хората са показани в неблагоприятна светлина.

• Непослушанието се наказва строго от Бога. Заради непокорството им, Адам и Ева са изгонени от рая. Заради убийството на своя брат Каин е принуден да стане скитник. След това, поради разпространената безнравственост на човешкия род, Бог решава да унищожи почти всички хора, предизвиквайки потоп. Единствените, пощадени от Бога, са тези, които Ной успял да спаси в своя ковчег. За автора на описаните събития грехът е въпрос на живот и смърт. Можем да кажем много повече за уроците от праисторията. Би било по-лесно да се напише цяла книга само за първите единадесет глави на „Битие“. Въпреки това, когато се запознаете по-отблизо с библейските сюжети, като ги четете и препрочитате от литературна гледна точка, а не от научна или историческа, вие сами ще видите крайните уроци от тези сюжети. Това са великолепни предания за зараждането на живота, които имат за цел да преподадат на читателите сериозни теологични уроци за това какво представлява самият живот.

Историята на праотците

Преминавайки към историята на праотците в „Битие“ (гл. 12-50), сменяме темата на разговора, обсъждайки не разказите за зараждането на човешкия живот и цивилизацията, а съчиненията за праотците на Израил. Това са истории, които предполагаемо могат да се вградят в тъканта на историята на Близкия Изток наред с неговите миграции на народите, заселването на земята на бъдещия Израил, императорите и фараоните, взаимодействията с племената в борбата за недостатъчни ресурси за прехрана. Преди да обсъждаме историческия характер на тези сюжети — действително ли са се случили, — ще изброя отново някои ключови моменти. Допускам, че отново сте чели и препрочитали тези забележителни глави и това, което ще бъде представено по-долу, е само напомняне за някои от ключовите моменти, без да се представя всеки епизод поотделно.

Кратко съдържание на ключовите аспекти

• Призоваването на Авраам, глава 12. Бог казва на Авраам, който по онова време се нарича Аврам, да напусне своята страна (той е роден в град Ур, в страната, която по-късно ще стане Вавилон) и да се отправи в земята Ханаан, където Господ ще създаде от него велик народ. Безбройно количество негови потомци ще бъдат благословени от Бога. В книгата не се казва, защо Господ е избрал Аврам, но в крайна сметка именно той става баща на народа на Израил.

• Завет с Бога, глава 15. Аврам, вече намирайки се в страната Ханаан, вижда, че въпреки предишно обещание на Бога, е все още бездетен. Господ говори с Аврам и го убеждава, че потомците му ще бъдат многобройни колкото звездите. Господ сключва с него завет, че ще им бъде дадена земята Ханаан.

• Раждането на Исмаил, глава 16. Аврам и неговата жена Сарра (която се наричала по това време Сара) се безпокоят, че няма да имат дете, затова Сарра дава на Аврам своята слугиня Агар, за да му роди син. Така се ражда Исмаил. Въпреки това, след неговото раждане, Бог казва на Аврам, че обещанието за потомство ще бъде изпълнено и че Сарра ще роди дете.

• Аврам става по-възрастен, глава 17. Той наистина остарява. Аврам е на 99 години, Сарра – на 90, и все още нямат дете. Бог отново обещава на Аврам, че ще има безбройно потомство, преименува го на Авраам, което в широк смисъл означава „баща на много хора“, и му заповядва да обреже всички потомци от мъжки пол, за да покаже по този начин своята принадлежност към богоизбрания народ.

• Содом и Гомора, глава 19. Сюжетът за тези два града, които Бог унищожил заради техните грехове, също заема място сред интересните разкази, включени в главите на „Битие“. Господ спасява само племенника на Авраам – Лот, съпругата на Лот и техните две дъщери. Въпреки това, съпругата на Лот не се подчинила на указанията на ангелите, обръща се назад към градовете по време на бягството и се превръща в стълб от сол.

• Раждането на Исаак, глава 21. Най-накрая Бог изпълнява обещанието си и Сарра ражда син – Исаак.

• Принасянето в жертва на Исаак, глава 22. В един от най-впечатляващите сюжети в цялата Библия . На Авраам е наредено да принесе в жертва на Бога своя син Исаак, този същия, когото Господ толкова дълго обещавал като първи сред безбройните потомци. Авраам се подчинява на Бога и се подготвя да заколи своя син, но в последния момент е спрян от ангел, който му казва, че Бог е доволен от това, че Авраам му се покорява, независимо от възможните последствия.

• Исаак и Ревека, глава 24. Авраам съдейства за това синът му Исаак да се ожени за жена от родния му град Ур, а не за някоя от местните ханаански жени. Така Исаак се жени за Ревека.

• Яков и Исав, глави 25–27. Ревека ражда на Исаак близнаци: Исав (първородният, който ще наследи баща си) и Яков. На Яков се удава да лиши с измама Исав от правото на първородство и да получи от баща си благословията за него. Името му по-късно ще бъде променено на „Израил“, което означава „този, който се бори с Бога“.

• Яков и неговото семейство, глави 29–35. Много години по-късно Яков се жени за две сестри: невзрачната Лия и красивата Рахил. Те и двете им слугини раждат на Яков дванадесет сина. Тези дванадесет сина (в една или в друга степен) ще станат предводители на дванадесетте рода (племена) на Израил.

• Повествованието за Йосиф, глави 37–50. Един от по-младите синове, Йосиф, бил любимец на Яков и поради ревност братята му го продовот в робство в Египет. Но Бог не изоставя Йосиф и в резултат на интересни и чудотворни събития, той става дясна ръка на фараона, царя на Египет. Междувременно, в Ханаан цялото семейство страда от продължителна суша и глад и отива в Египет да търси хляб. Йосиф осигурява хляб на просителите, но не се разкрива пред братята си, които не разбират, че общуват със своя еднокръвен брат, с когото са се отнесли толкова подло. В крайна сметка Йосиф разкрива кой е, семейството се събира отново и целият род се заселва в Египет под покровителството на Йосиф.

Историята на праотците: призив към „историята“

През вековете юдейските и християнските читатели на глави 12–50 от „Битие“ възприемат тези разкази като исторически описания на случилото се с праотците и прамайките на Древен Израил. Но много съвременни изследователи посочват проблеми, възникващи при разглеждането на библейските сюжети като реални събития. По-долу са представени някои от трудностите, които най-често се споменават.

Анахронизъм Означава събитие, институция, феномен, предмет или нещо друго, споменато в повествованието, което не съответства на описаните в историята реалии. Ще дадем злободневен пример: ако в писмо, на американски колонист от XVII в., се споменават „Съединените щати“, ще разберете, че нещо не е наред. Позовавайки се на разумните времеви рамки на сюжетите от историята на праотците, можем да кажем, че Авраам е живял вероятно, ако изобщо е живял, някъде през XVIII в. пр. н. е. Учените се съгласяват с тази дата, отчитайки сравнително установените времеви точки (например: ако Давид е бил цар приблизително през 1000 г. пр. н. е., завладяването на Ханаан е станало около 250 години преди това, а Изходът — 40 години преди това, тогава...). Но в повествованието намираме черти, които не съответстват нито на установения времеви промеждутък, нито дори на XVII в. пр. н. е., когато Моисей е написал предполагаемо своите хроники. Например:

• Филистимците, споменати в глави 21 и 26, не се появяват на историческата сцена до XII в. пр. н. е.

• Град Беер-Шева (библейско название Вирсавия), който намираме в повествованието за Исаак, не е основан до XII в. пр. н. е.

• Няма запазени никакви свидетелства преди XII в. пр. н. е. и за арамеите, за които се говори в историите за Яков.

• Камилите, споменати неведнъж в тези сюжети, всъщност не са били опитомени в тази част на света до XI в. пр. н. е.

Тук са представени само няколко примера. Ако историците са убедени в споменатите по-горе факти, тогава е трудно да се възприемат библейските разкази като напълно исторически достоверни.

Вътрешна несъвместимост Сюжетите от историята на праотците наистина съдържат многобройни вътрешни противоречия, които е трудно да се съгласуват помежду си. Можете сами да се убедите в това, като разгледате посочените по-долу откъси. Изследователите са склонни да виждат причината за такива несъвместимости във факта, че когато историите, предавани устно в продължение на дълъг период от време, са били записвани, хронистът не винаги е могъл да разграничи разликата между детайлите на една и друга част. Ето няколко примера (разгледайте ги в контекста на повествованието).

• Името на патриарха Яков е променено на Израил (32:28) завинаги. Но по-късно (33:1) той отново е наречен Яков. Интересно е, че сюжетът за преименуването на Яков в Израил се появява и по-късно (35:10).

• На едно място се казва, че синът на Яков, Вениамин, е роден в град Витлеем (35:16), а на друго — в град Падан-Арам (35:26).

• В стих 3 от глава 36 се казва, че Йосиф е "синът на старостта" на Яков, въпреки че от повествованието е видно, че последният му син е Вениамин.

• Когато на Йосиф му се присънил сън за неговото величие, в който слънцето, луната и единадесет звезди се поклонили пред него, Яков го попитал скептично дали наистина смята, че баща му, майка му и братята му ще се поклонят пред него (37:10). Но според разказа, майка му не е била вече жива.

• Когато братята на Йосиф го продават на керван търговци, пътуващи към Египет, той се състои от мадиански търговци (потомци на сина на Авраам, Мадиан (25:2, виж: 37:28, 36) или от измаилтяни (потомци на другия син на Авраам, Исмаил (26, 37:25–27)?

• Кой тогава е продал Йосиф в египетско робство — мадианските (37:36) или измаилтянските (39:1) търговци?

(Следва)

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.