Жорж Шарпак (Georges Charpak)
1 август 1924 г. - 29 септември 2010 г.
Физика
(За изобретяването и разработката на детектори на частици, по-специално на многожичната пропорционална камера.)
Жорж Шарпак е нобелов лауреат по физика за 1992 година, отличен за изобретяването и развитието на детектори на частици, по-специално на многожичната пропорционална камера. Това устройство значително подобрява скоростта и прецизността на запис на следите от субатомни частици, което го прави революционно в областта на физиката на елементарните частици.
Биография:
• Роден е на 1 август 1924 г. в село Дабровица, Полша (сега в Украйна), в еврейско семейство. През 1932 г. семейството му се мести в Париж.
• По време на Втората световна война Шарпак участва в съпротивителното движение, но е арестуван през 1943 г. от властите на Виши и депортиран в концентрационния лагер Дахау, откъдето е освободен през 1945 г.
• След войната завършва инженерство в престижното „École des Mines“ в Париж и защитава докторат по ядрена физика през 1954 г. под ръководството на Фредерик Жолио-Кюри.
Кариера и постижения:
• От 1959 г. работи в CERN (Европейската организация за ядрени изследвания), където прави най-значимите си открития.
• През 1968 г. изобретява МНОГОЖИЧНАТА ПРОПОРЦИОНАЛНА КАМЕРА. Тя е детектор на частици, който подобрява значително способността за измерване на траекториите на елементарните частици в експериментите по физика на високите енергии.
Основен принцип на работа:
MWPC се основава на йонизацията, която възниква, когато заредена частица преминава през газова среда. Частицата взаимодейства с газа, създавайки електрони и йони. В присъствието на електрическо поле тези електрони се ускоряват към положително заредените жици в камерата, предизвиквайки лавинообразен ефект. Това генерира електрически сигнал, който се регистрира от електронна система.
Конструкция:
1. Множество жици: Камерата съдържа голям брой тънки, успоредни метални жици, разположени на равномерни интервали.
2. Газова среда: Камерата е изпълнена с газ (напр. аргон или смеси с метан), който служи като среда за йонизация.
3. Електрическо поле: Между жиците и металните плочи в камерата се подава високо напрежение, което създава електрическо поле.
4. Сигнална обработка: Всяка жица е свързана с електронна схема, която регистрира сигнала и определя положението на преминалата частица.
Предимства:
1. Висока скорост на регистрация: Камерата може да обработва милиони събития в секунда.
2. Прецизност: Осигурява точна информация за позицията на частицата, често с резолюция от порядъка на микрони.
3. Компютърна интеграция: Генерираните данни могат да се обработват автоматично, което е огромно предимство спрямо по-старите технологии като мехурчестата камера.
4. Широко приложение: Освен в експерименталната физика, MWPC намира приложение в медицинските изследвания (рентгенова диагностика), биологията и индустриалната томография.
Значение:
Изобретяването на MWPC революционизира физиката на елементарните частици, като прави възможно откриването на редица нови частици и по-доброто разбиране на взаимодействията между тях.
• През 70-те и 80-те години разработва нови приложения на своите детектори, включително в медицината, като създава нискорадиационни рентгенови апарати и технологии за изследване на биологични процеси.
Личен живот и наследство:
• След получаването на Нобеловата награда Шарпак активно насърчава използването на ядрената енергия за мирни цели и изследвания. Той също така се посвещава на образованието и сътрудничи с множество стартъпи в областта на биомедицината.
• Умира в Париж.
Неговите изобретения продължават да оказват влияние не само в науката, но и в други области като медицината и биологията.
РАЗКАЗАЛ: ChatGPT
РЕДАКТИРАЛ: Павел Николов
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.