Затова политикът без парламентарна група, а вероятно вече и без партия, да вземе един револвер, да сложи един куршум в него, да завърти барабана, да опре дулото в слепоочието си и да натисне спусъка.
„Sunshine” („Слънчева светлина”, 1999 г.). Гледах го вчера до половината, днес продължавам. Да не го сбъркате с едноименния филм на Дани Бойл, който определено не си струва гледането. Филмът, за който става дума, е на ветерана на унгарското кино Ищван Сабо и проследява историята на една унгарска еврейска фамилия. Сабо отново е на висота.
„Scarface” („Белязяният”, „Лицето с белега” или „Белязаното лице” – както ви се хареса, 1983 г.). Не си падам по гангстерски филми, пет пари не давам за Тони Монтана, но Брайн де Палма, Ал Пачино и Мишел Пфайфър не са за изпускане.
„Sciuscia” („Шуша”, 1946 г.). Името на режисьора Виторио Де Сика ми е достатъчно.
„Dotknięcie ręki” („Докосване с ръка”, 1992 г.). Режисьор: Кшиштоф Зануси. В главната роля: Макс фон Сюдов. С една дума – и тук няма да е празно.
Ако някой си е помислил, водейки се от заглавието, че ще стане въпрос за панаирите, които разгръщат пред погледа ни нашите любими политици, да хвърли още един път картите и да се допита по-добре до звездите.
За политическите панаири – друг път. И не един път.
Но сега думата е за онези, истинските панаири. Панаирите от моето далечно детство. Свищовския. Беленския. Може да е имало и други, но не помня.
- Утре отиваме на панаир – казваше баба и сърцето ми започваше за лумка като църковна камбана.
Откъслечни са спомените ми, много малък съм бил, но се връщат в мислите ми с усещането за нещо много хубаво. За нещо много мило. Много скъпо.
И едновременно с това винаги се сещам за една много стара песен.
Не, не е „Панаири” на Лили Иванова. Лили Иванова не е сред тези, които някога съм слушал и които сега бих слушал. По какъвто и да е повод.
Песента се казва „Цветни панаири” ("Kolorowe jarmarki") и е авторска песен на Януш Ласковски. В Полша е по-популярен вариантът (по-късен) на Марила Родович, но лично аз предпочитам оригинала. Текстът (преведен след клипа от мене) се доближава много до това, което са оставили в спомените ми някогашните мои детски панаири.
Приведения по-долу текст на ученическо съчинение посвещавам на всички ултранационалисти, скинари и прочее тъпанари.
Текстът е на Надка от шести клас. В него има само две правописни грешки.
Надка е от цигански роизход.
Но за разлика от горепосочените ултранационалисти, скинари и прочее тъпанари, които изгарят от желание да направят всички цигани на сапун, пише грамотно и смислено на български език. За разлика от въпросните баш патриоти и грижовници за чистотата на нацията, чиито текстове по форумите задължително са съпроводени от купища правописни, пунктуационни и смислови грешки.
ПРИЯТЕЛСТВОТО
Действащи лица: Нина и Ани
Ани: Харесах си ботуши.
Нина: И какви на цвят.
Ани: Розови.
Нина: И аз оня ден ходих до един магазин и си харесах едни.
Ани: Не може да са като моите, само аз зная къде е този магазин.
Нина: Добре! Искаш ли да дойдеш утре с мене да купя аз моите и после аз ще ходя с тебе да купиш твоите.
Ани: Добре!
Режисьорът: На другия ден, както се бяха разбрали, тръгнаха за магазина, в който Ани е била предния ден.
Нина: Това ли е магазинът?
Ани: Да.
Нина: Не може да бъде!
Ани: Защо?
Нина: Вчера и аз бях тук.
Ани: Дано не си харесала и ти същите ботуши.
Нина: Дано.
Режисьорът: Влязоха вътре, видяха и двете същите ботуши.
Ани: Аз ги видях първа.
Нина: Не, аз ги видях първа.
Режисьорът: И така спориха до обяд.
Ани: Нина, знаеш ли какво да направим?
Нина: Какво?
Ани: Нито ти, нито аз ще ги купим.
Нина: Добре! Наистина така е по-добре.
Ани: Не е нужно само заради едни ботуши да развалим приятелството си.
Нина: Да, приятелството е по-важно от всичко.
Ани: Да!
Режисьорът: Излязоха от магазина. Останаха си приятелки за цял живот.
Най-сетне успяхме да осъществим с децата една мечта. Да пуснем интернет камера, която да предава моменти от живота в училището.
Преди опитвахме разни допотопни начини, черпейки информация (полезни съвети) от интернет, но напук на всичко не се получаваше нищо, въпреки че следвахме съветите стъпка по стъпка.
Сега осъществихме проекта с USTREAM. Не зная откога работи това чудо, но попаднахме на него съвсем скоро.
Камерата ще се включва по принцип през първото междучасие и ще спира да излъчва в 14.15 часа. Без събота и неделя. Излъчванията ще са преди всичко от моя кабинет, от компютърния кабинет и от двора на училището, когато се стопли времето и могат да се отворят прозорците. Може да има и варианти, щом купим по-дълъг удължител, но засега разполагаме само с двуметров.
За съжаление, когато излъчването прекъсне по време на час и не се възстанови само, няма да го има до междучасието, когато ще го подновим, защото по време на часовете няма как да следим емисията.
Днес мислихме да опитаме и със звук, но не открихме къде сме забутали микрофона. Обаче, както е казал народът: „Трай, бабо, за хубост”. Има време и за това.
Освен това искам да науча малко по-добре английски (на равнището на първи клас съм!), за да мога да общувам по-пълноценно с моите приятели от Корпуса на мира.
Искам да имам повече време и за четене на книги.
Така че - реорганизация!
И я започвам.
Преди всичко от блога (който създадох за моите близки и приятели, а не за брой посетители на ден), след това минавам през Фейсбука (напълни се с хора, които нито познавам, нито имам какво особено да си кажа с тях) и свършвам с Туитъра (него може и съвсем да го ликвидирам).
Да ме простят тези, с които ще прекъсна всякакви контакти отсега нататък.
Вчера сутринта, малко след шест и половина, когато все още в леглото с компютъра в скута се ровех из интернет, се чу силен гърмеж, прозорците звъннаха и преградната врата на хола се разтресе.
Цял ден скитах по Мрежата за някаква по-сериозна информация.
Нищо повече от няколко реда за земетресение с епицентър на 40 км. югоизточно от София и магнитут 3,2 по Рихтер .
Земетресение добре, ама от какво стана?
Дали земни пластове се разместиха, или пак някъде се взриви нещо?
Неизвестни досега кадри от концерт на Владимир Висоцки в Киев, снимани с любителска кинокамера, са вплетени във филма „Висоцький в Україні - свідчення присутності” („Висоцки в Украйна – свидетели за присъствието”).
Снимките са от 1972 г. - първия концерт на Висоцки в Киев. Следва още един през 1973 г., след което властите му забраняват да изнася концерти в Украйна.
Отдолу му написах, че досега съм минавал няколко пъти на Линукс.
Което си е самата истина.
Опитвал съм и Ubuntu (мнай-много, за последно преди две седмици) и Mint, и още две-три разновидности, на които даже не помня името, но все не ми харесваха. Я някои драйвъри ми бягаха, я някои програми не ми се връзваха, а Ubuntu 9.10 категорично отказа да хване безжичната връзка.
Затова все се връщах с наведена глава, по-гузен от блудния син, и целувах ръка за прошка на чичо Бил.
Вчера обаче дяволът отново ми нашепна ласкави еретични слова.
И се започна.
Сега единият ми компютър е с Mandriva 2010.
Дръпнах от нета една огромна версия (за цяло DVD), а вътре - от пиле мляко.
Намести Mandriva-та всичките драйвъри, сервира ми наготово всички програми, от които имам нужда (само един HTML редактор се наложи да кача), пипна веднага безжичната връзка и – моля, заповядай! Дето се вика, друг ми свърши цялата работа, а аз само си седях с ръце в джобовете.