Дау Аун Сан Су Чи (အောင်ဆန်းစုကြည်)
19 юни 1945 г.
Мир
(За ненасилствената ѝ борба за демокрация и човешки права)
Аун Сан Су Чи е една от най-именитите политически фигури в Мианмар (Бирма) и света, известна с борбата си за демокрация и човешки права. Родена е на 19 юни 1945 г. в Рангун (днешен Янгон) като дъщеря на генерала Аун Сан, основател на съвременната бирманска армия и основен лидер на борбата за независимост от британската колониална власт. Генерал Аун Сан е убит през 1947 г., когато Су Чи е едва на две години. По-късно тя напуска Мианмар, за да учи в Индия и Великобритания, където получава висше образование в Оксфордския университет и среща бъдещия си съпруг, британския учен Майкъл Арис.
През 1988 г. Су Чи се завръща в Мианмар, за да се грижи за болната си майка. По това време страната е разтърсена от антиправителствени протести срещу военното управление. Вдъхновена от идеите на Махатма Ганди и будисткото учение, тя се включва в мирната борба за демокрация, оглавявайки партията Национална лига за демокрация (НЛД). През 1989 г. военният режим я поставя под домашен арест, което се превръща в неин постоянен статус през следващите години, с прекъсвания за кратки периоди.
През 1991 г. Аун Сан Су Чи получава Нобеловата награда за мир за усилията си за ненасилствена борба за демокрация и човешки права. През 2010 г. е освободена от домашен арест, а през 2015 г. НЛД печели изборите, което й дава възможност да заеме висока правителствена позиция, макар и със символични ограничения, защото конституцията забранява на лица със съпрузи и деца чужденци да заемат президентския пост. Въпреки това тя заема поста „държавен съветник,“ като реално ръководи правителството.
Последните години от кариерата на Су Чи обаче са противоречиви. Тя е подложена на сериозна критика от международната общност заради кризата с мюсюлманското малцинство рохинги в щата Ракхайн. През 2017 г. над 700,000 рохинги са принудени да напуснат Мианмар след брутални репресии, описани от много организации като етническо прочистване и дори геноцид. През 2021 г., след военен преврат, Су Чи отново е арестувана и осъдена на затвор, с обвинения в корупция, които много международни наблюдатели смятат за политически мотивирани. Тя остава задържана и е емблематична фигура на противопоставянето срещу военния режим в Мианмар.
РАЗКАЗАЛ: ChatGPT
РЕДАКТИРАЛ: Павел Николов
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.