Клифърд Шъл (Clifford Shull)
23 септември 1915 г. - 31 март 2001 г.
Физика (заедно с Бъртрам Брокхауз)
(За разработването на техниката за неутронна дифракция.)
Клифърд Глънууд Шъл (Clifford Glenwood Shull) е американски физик, роден на 23 септември 1915 г. в Питсбърг, Пенсилвания, и починал на 31 март 2001 г. в Медфорд, Масачузетс, на 85-годишна възраст. Съносител е на Нобеловата награда за физика през 1994 г., която споделя с канадския физик Бертрам Брокхаус
ОБРАЗОВАНИЕ И КАРИЕРА
Клифърд Шъл получава своето образование в гимназията „Шенли“ (Schenley High School) в Питсбърг, след което завършва бакалавърска степен в института „Карнеги по технологии“ (сега университет „Карнеги Мелън“) и докторска степен в Нюйоркския университет.
Професионалният му път включва:
♦ Работа за компанията „Texas“ в Бийкън, Ню Йорк, по време на войната
♦ Работа в лабораторията „Клинтън“ (по-късно преименувана на Националната лаборатория „Оук Ридж“)
♦ От 1955 г. се присъединява към Масачузетския технологичен институт (MIT), където работи до пенсионирането си през 1986 г.
НАУЧНИ ПОСТИЖЕНИЯ
Развитие на техниката за неутронна дифракция
Основното научно постижение на Клифърд Шъл, за което получава Нобеловата награда, е разработването на техниката за неутронна дифракция. Той започва това пионерско изследване през 1946 г. в Националната лаборатория „Оук Ридж“, където се присъединява към Ърнест Волан.
Двамата учени развиват методи за изследване на различни материали с помощта на неутронни лъчи, създадени в ядрен реактор. Според принципите на квантовата механика, неутроните и другите частици могат да бъдат описани като вълново движение, а неутронното лъчение, което преминава през регулярна атомна структура, поражда дифракционни модели. През 1946 г. Шъл разработва методи, които използват това явление за определяне на структурата на различни молекули и материали.
По същество, техниката позволява да се разбере къде се намират атомите в материала, подобно на начина, по който рикоширащи куршуми могат да разкрият къде се намират препятствия в тъмнината.
Изследвания с Волан в „Оук Ридж“
Заедно с Волан Шъл конструира първия инструмент, предназначен изключително за неутронно разсейване - двойно-кристален неутронен спектрометър, и адаптира автоматизирано записване на данни, което замества писането на ръка и позволява на изследователите да събират данни през нощта.
До 1955 г. двамата пионери измерват модели на разсейване от повече от 100 елемента и 60 различни изотопа. Шъл инициира също така първите неутронно-дифракционни изследвания на магнитни материали, което дава информация за магнитните свойства на материалите.
Признания и награди
Освен Нобеловата награда за физика, Клифърд Шъл е получил и:
♦ Наградата „Бъкли“ от Американското физическо дружество през 1956 г.
♦ Избран е за член на Американската академия на изкуствата и науките (1956 г.)
♦ Избран е за член на Националната академия на науките (1975 г.)
♦ През 1993 г. получава наградата „Григори Аминоф“ от Кралската шведска академия на науките за "разработване и прилагане на методи за неутронна дифракция за изследване на атомни и магнитни структури на твърди тела"
В чест на Шъл е създадена награда, носеща неговото име - наградата „Клифърд Г. Шъл“, която се дава за изключителни постижения в областта на неутронната наука.
Въздействие върху науката
Работата на Шъл е оказала огромно влияние върху физиката на кондензираната материя. Методите, които той разработва, са се превърнали в ключови инструменти за изследване на структурата на материята и са допринесли за развитието на редица области, включително:
♦ Изследване на керамични свръхпроводници
♦ Анализ на движението на молекули върху повърхности, важни за каталитичното пречистване на отработени газове
♦ Изучаване на структурата на вируси и как те се защитават от дехидратация
♦ Проучване на връзката между подредените и неподредените структури на полимери и техните еластични свойства
Когато получава Нобеловата награда през 1994 г., Шъл изразява съжаление, че неговият колега Волан не е жив, за да сподели наградата с него.
РАЗКАЗАЛ: Claude 3.7 Sonnet Think
РЕДАКТИРАЛ: Павел Николов
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Анонимни потребители не могат да коментират. Простащини от всякакъв род ги режа като зрели круши! На коментари отговарям рядко поради липса на време за влизане във виртуален разговор, а не от неучтивост. Благодаря за разбирането.